European Day of Languages

languages T-shirt European Day of Languages_Chios

Σε όλη την Ευρώπη, 800 εκατομμύρια Ευρωπαίοι εκπροσωπούνται από τα 47 κράτη μέλη του Συμβουλίου της Ευρώπης και ενθαρρύνονται να μάθουν όλο και περισσότερες ξένες γλώσσες, σε οποιαδήποτε ηλικία, εντός ή εκτός σχολείου. Το γεγονός αυτό πηγάζει από την πεποίθηση του Συμβουλίου της Ευρώπης ότι η γλωσσική πολυμορφία αποτελεί εργαλείο για την επίτευξη ευρύτερης διαπολιτισμικής κατανόησης και βασικό στοιχείο στην πλούσια πολιτιστική κληρονομιά της ηπείρου μας. Ως εκ τούτου, το Συμβούλιο της Ευρώπης στο Στρασβούργο προωθεί την πολυγλωσσία σε όλη την Ευρώπη. Με πρωτοβουλία του Συμβουλίου της Ευρώπης, από το 2001 η Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 26 Σεπτεμβρίου μαζί με την Ευρωπαϊκή Επιτροπή.

Στα πλαίσια του εορτασμού της Ευρωπαϊκής Μέρας Γλωσσών στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκε εβδομάδα εκδηλώσεων. Κατά τη διάρκεια της εβδομάδας έγινε ενημέρωση των μαθητών με παρουσίαση, συζήτηση και γλωσσικά παιχνίδια και ακρόαση ραδιοφωνικών σταθμών από διάφορες χώρες της Ευρώπης. Προσπαθήσαμε να επικοινωνήσουμε με κάποιους από τους ραδιοφωνικούς παραγωγούς! Την Παρασκευή 24/9/2021 ακούσαμε την εκπομπή «Ο Παλμός των Θυμιανών μιλάει Ευρωπαϊκά» από τη συχνότητα του European School Radio.

Για να δείτε την παρουσίαση μας κάντε κλικ στο σύνδεσμο που ακολουθεί:

παρουσίαση

Για να ακούσετε την εκπομπή μας «Ο Παλμός των Θυμιανών μιλάει Ευρωπαϊκά» κάντε κλικ στο σύνδεσμο που ακολουθεί:

εκπομπή

Καλή Ακρόαση!!