Διαγωνισμός πρωτότυπης αλλαγής χρήσης πλαστικής συσκευασίας

April 22 Earth day 22_ideas

Στο σχολείο μας γίνεται ανακύκλωση χαρτιού, γυαλιού, αλουμινίου και πλαστικού από την αρχή της σχολικής χρονιάς και μάλιστα με αρκετά μεγάλη συμμετοχή από τους μαθητές μας. Επίσης γίνεται μια προσπάθεια να ευαισθητοποιήσουμε τα παιδιά να ξανά χρησιμοποιούν τις πλαστικές συσκευασίες τροφίμων ή γευμάτων τους και να μην τις πετάνε. Αν κάποια παιδιά συμμετέχουν στα σχολικά γεύματα, μπορούν να κρατούν τις συσκευασίες τους, να τις πλένουν καλά και να τις φέρνουν στο σχολείο μας όπου συλλέγονται. Άλλες μπορεί να ανακυκλωθούν και άλλες να χρησιμοποιηθούν στο διαγωνισμό έξυπνης επαναχρησιμοποίησης / αλλαγής χρήσης πλαστικών συσκευασιών που κάνουμε! Το βασικό είναι να μην καταλήγουν στα σκουπίδια μας κι από κει στο περιβάλλον!! Ας μην ξεχνάμε ότι ο σεβασμός για τη φύση σημαίνει σεβασμό για τη ζωή και το μέλλον των παιδιών μας!