Δημιουργία Τοπικών Δικτύων

Στο πλαίσιο της προσπάθειας που καταβάλλεται από την Πολιτεία για την καταγραφή , διάγνωση και διαχείρηση των κρουσμάτων σχολικής βίας και εκφοβισμού, η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Πελοποννήσου έχει προβεί στη δημιουργία Τοπικών Δικτύων ανά Περιφερειακή  Ενότητα για την καταπολέμηση του φαινομένου του σχολικού εκφοβισμού σε συνεργασία με τις οικείες Διευθύνσεις Π/θμιας και Δ/θμιας  Εκπαίδευσης , τους Σχολικούς Συμβούλους, τους Διευθυντές των σχολικών μονάδων, τους εκπαιδευτικούς, εκπαιδευτικές δομές (ΚΕΔΔΥ,ΚΕΣΥΠ,ΣΣΝ, κ.α.), τους φορείς της τοπικής κοινωνίας (Κέντρα Πρόληψης, Διευθύνσεις Δημόσιας Υγείας και Κοινωνικής Μέριμνας- Τμήματα Κοινωνικής Αλληλεγγύης), νοσοκομεία, Κέντρα Υγείας,  κ.α. Βασικό στοιχείο της προσέγγισης μας είναι η ανάμειξη όλων των ενδιαφερόμενων για τη καλύτερη αντιμετώπιση του φαινομένου.