Φυσική Αγωγή και Σχολικός Αθλητισμός

school-sport-basketball-007

Το μάθημα της φυσικής αγωγής θεωρείται ένα από τα σημαντικότερα μαθήματα που διδάσκεται όχι μόνο σε εθνικό αλλά και σε παγκόσμιο επίπεδο λόγω των πολλών και ποικίλων οφελών. Συγκεκριμένα, ο σχολικός αθλητισμός συμβάλλει καθοριστικά όχι μόνο στην καλή φυσική κατάσταση και  υγεία των μαθητών, αλλά και στην εκτέλεση φυσικών δραστηριοτήτων με ευεργετικές επιπτώσεις σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής του ανθρώπου.

Σε εθνικό επίπεδο ο όρος «σχολικός αθλητισμός» δεν έχει την ανάλογη υπόσταση που του αρμόζει. Η έλλειψη γηπέδων, εξοπλισμού ακόμα και προαυλίου για την ελάχιστη δυνατή εξάσκηση των μαθητών είναι χαρακτηριστικά της χώρας μας. Πολλοί από τους γυμναστές φαίνονται ανήμποροι στο να αντεπεξέλθουν σε αυτές τις δυσκολίες, οδηγώντας στην συνεχή διόγκωση του προβλήματος αυτού. Τα μέτρα τα οποία πρέπει να παρθούν για μια καλύτερη φυσική άσκηση είναι πολλά και σύνθετα και οφείλονται κυρίως στην πολιτεία. Επομένως, η δημιουργία πολλών και διαφορετικών χώρων άθλησης, η ενίσχυση με σύγχρονους εξοπλισμούς και «το μεράκι» των γυμναστών για το επάγγελμά τους θα ενέπνεε κυρίως τους έφηβους για έναν σωστό και ισορροπημένο τρόπο ζωής.

Από την άλλη πλευρά, έχει δοθεί πολύ μεγάλο ενδιαφέρον σε ευρωπαϊκό επίπεδο για την βελτίωση συνθηκών ζωής του μαθήματος λόγω της ανάγκης δημιουργίας μιας οργανωμένης και υγιούς κοινωνίας. Σε πολλές χώρες, κυρίως σε σύγχρονες κοινωνίες με αναπτυγμένο τον επιστημονικοτεχνικό επίπεδο ο σχολικός αθλητισμός περιλαμβάνει μια ποικιλία από αθλήματα με σκοπό την εξωτερίκευση των συναισθημάτων των παιδιών όπως και τον εντοπισμό των ταλέντων τους.

Παρολ’αυτά σε πολλές χώρες έχουν τεθεί οι κατάλληλες προϋποθέσεις για την αναβάθμιση του μαθήματος. Μέσα σε αυτές περιλαμβάνεται και η Ελλάδα η οποία αποσκοπεί μέσα από την βελτίωση των φυσικών δραστηριοτήτων να μυήσει τους μαθητές στο μάθημά αυτό.

Βασιλείου Περικλής

ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ :  http://eacea.ec.europa.eu/,