ΩΡΑ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ

Γράφουν οι Χαρούλα Γ. Λώρα Β. και η Δέσποινα Α. από το Α1 τμήμα.

ΣΧΟΛΙΚΟ ΚΥΛΙΚΕΙΟ

Με ποιο τρόπο η οικογένεια, το σχολείο και η πολιτεία μπορούν να βελτιώσουν τις διατροφικές συνήθειες των νέων;

Στις μέρες μας οι νέοι δεν τρέφονται τόσο σωστά όσο θα έπρεπε. Όμως υπάρχουν τρόποι ώστε  η οικογένεια, το σχολείο και η πολιτεία να βελτιώσουν τις διατροφικές συνήθειές τους.

Ένας τρόπος με τον οποίο η οικογένεια μπορεί να συμβάλλει στην βελτίωση της διατροφής είναι οι γονείς να μαθαίνουν τα παιδιά τους από μικρή ηλικία να τρέφονται σωστά δίνοντας πρώτα οι ίδιοι το καλό παράδειγμα. Ακόμα οι γονείς δεν θα πρέπει να ενθαρρύνουν τα παιδιά τους να αγοράζουν σε καθημερινή βάση τρόφιμα από το κυλικείο του σχολείου, αλλά να τους δίνουν σπιτικό γεύμα όπως σάντουιτς και φρέσκα φρούτα.

Επίσης, στα κυλικεία των σχολείων, δε θα πρέπει να υπάρχουν ανθυγιεινά τρόφιμα όπως σοκολάτες ή κρουασάν. Η πολιτεία  θα πρέπει, ακόμη, να απαγορεύει την εισαγωγή ανθυγιεινών τροφίμων.

Με αυτούς τους  τρόπους  μπορούμε να έχουμε μια υγιεινή, σωστή και ισορροπημένη διατροφή, έτσι ώστε να είμαστε υγιείς.