ΟΙ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΤΟΥ ΣΥΓΧΡΟΝΟΥ ΤΡΟΠΟΥ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΩΝ ΝΕΩΝ

Γράφουν οι μαθητές Λουσιάνο Γκ., Μαρκιελιάν Γκ. Και Παναγιώτης Γ. από το τμήμα Α1.

FAST FOYNT

Τα ανθυγιεινά τρόφιμα που καταναλώνουν τα παιδιά  κάνουν κακό στην υγεία τους. Οι συνέπειες που έχoυν τα τρόφιμα αυτά στην υγεία, είναι οι εξής: Αρχικά,  όταν κολλάμε εμείς τα παιδιά στον υπολογιστή ή στην τηλεόραση,  καταναλώνουμε περισσότερη τροφή από όση χρειάζεται ο οργανισμός μας. Επίσης τα παιδιά καταναλώνουν περισσότερο ανθυγιεινά  από ό, τι υγιεινά τρόφιμα, με αποτέλεσμα να έχουν επιπτώσεις στην υγεία τους.  Στην συνέχεια η καθιστική ζωή δεν βοηθάει στην καύση των θερμίδων και γι’ αυτό, θα έπρεπε να αθλούμαστε. Εν κατακλείδι όλα τα τρόφιμα θα πρέπει να τα καταναλώνουνε με μέτρο, ανάλογα με την ηλικία του καθενός και τις δραστηριότητές του.