Βιβλιοπαρουσίαση: Η καλύτερη μαμά του κόσμου!

ΑΠΟ: ΚΑΖΑΡΑ ΕΛΕΝΗ - Ιουν• 05•19

Με αφορμή την γιορτή της μητέρας οι μαθητές διάβασαν και επεξεργάστηκαν το παραμύθι της κ. Ιωάννας Μπαμπέτα «Η καλύτερη μαμά».

Λίγα λόγια για το βιβλίο:

9789601666358-200-1162592

Ένας μικρός εξωγήινος είχε μια εργασία: να ζωγραφίσει την καλύτερη μαμά του κόσμου! Για να βρει ιδέες για τη ζωγραφιά του πήρε τη μαμά του από το χέρι και έκαναν βόλτες στη γειτονιά. Πέρασαν από ένα κομμωτήριο, μετά από ένα ζαχαροπλαστείο και τέλος από την παιδική χαρά. Σε κάθε σημείο που σταματούσαν ο μικρός εξωγήινος συμπλήρωνε και ένα κομμάτι στη ζωγραφιά του. Όταν την ολοκλήρωσε, κατάλαβε πως ζωγράφισε τη δική του μαμά. Μάλιστα, όλα τα παιδάκια στο σχολείο είχαν κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα! Είπαν πως η καλύτερη μαμά σε όλο τον πλανήτη είναι η δική τους μαμά!

Οι μαθητές ζωγράφισαν τη δική τους μαμά και απάντησαν σε μερικές ερωτήσεις. Ενδεικτικά, είπαν:

Στη μαμά μου αρέσει….. να πηγαίνει ταξίδια…. να δουλεύει ….. να πλέκει…..

Το αγαπημένο χρώμα της μαμάς μου είναι….. το άσπρο…..το κόκκινο….το μοβ….

Το αγαπημένο ζώο της μαμάς μου είναι…. η γάτα…. ο τίγρης…. ο σκύλος…..

Το αγαπημένο λουλούδι της μαμάς μου είναι…. το άσπρο τριαντάφυλλο….το κόκκινο τριαντάφυλλο….

Γιατί αγαπώ τη μαμά μου…..γιατί με φροντίζει…. γιατί είναι όμορφη και γλυκιά…. γιατί είναι καλή μαζί μου…. γιατί με πηγαίνει στο γιατρό, όταν αρρωσταίνω…. γιατί μου κάνει τα χατίρια…. γιατί με αγκαλιάζει, όταν έρχεται από τη δουλειά….

Οι μαθητές για τη γιορτή της μητέρας έκαναν και δύο πολύ όμορφες κατασκευές.

Screenshot_3 Screenshot_4