Ο ευκολόπιστος

hqdefault

Πιο άριστο παιδί δεν υπήρχε στο σχολείο. Όλοι τον κορόιδευαν αλλά κατά βάθος τον ζήλευαν. Μια μέρα γυρνώντας στο σπίτι του μπήκε στον υπολογιστή του προκειμένου να χαλαρώσει.

Τότε έλαβε ένα email που του έλεγε να κάνει  κλικ σε ένα σύνδεσμο για να προστατέψει τα αρχεία του από πιθανούς hacker. Στην πραγματικότητα αυτό το email έβαλε έναν ιό στον υπολογιστή του. Το παιδί δεν μπορούσε να ανοίξει τα αρχεία του. Τότε έλαβε νέο μήνυμα που του ζητούσαν χρήματα για να ξεκλειδώσουν τα αρχεία του.

Το παιδί προβληματίστηκε άλλα θυμήθηκε μια συμβουλή από τον δάσκαλό του πως μπορεί να πάει σε έναν μηχανικό υπολογιστών και να κάνει format στον υπολογιστή του. Πήγε, το έκανε και πλήρωσε πολύ λιγότερα χρήματα από τι του ζητούσε ο hacker. Όσο για τα αρχεία του..ευτυχώς τις σημαντικές εργασίες του τις κρατούσε πάντα και σε ένα φλασάκι.

Θανάσης  Μπόσκος - Λευτέρης Ομηρίδης