Στείλε κι εσύ ένα καπάκι, κάνε δώρο καροτσάκι

1η ΟΨΗ ΑΦΙΣΑ  2018

Ο “Σύλλογος Παραπληγικών και κινητικά αναπήρων Ν. Πέλλας” κάνει ένα σπουδαίο έργο. Ο Σύλλογος προσπαθεί να βοηθήσει ανθρώπους με αναπηρία που έχουν κινητικά προβλήματα. Γι’ αυτό το λόγο αποφάσισε να μαζεύει πλαστικά καπάκια με σκοπό να αγοράσει αναπηρικά αμαξίδια σε ανθρώπους που δεν μπορούν να αγοράσουν μόνοι τους. Είναι πολύ σημαντική η δράση του γιατί καταφέρνει να κάνει κάποιους ανθρώπους να ζουν καλύτερα και να χαμογελούν.

Η τάξη μας αποφάσισε να ενημερώσουμε όλο το σχολείο και ζητήσαμε από όλους τους δασκάλους και τους μαθητές να μας στηρίξουν. Κατασκευάσαμε ειδικά κουτιά για να ρίχνουμε τα πλαστικά καπάκια.

Μέχρι τώρα τα πράγματα έχουν πάει πάρα πολύ καλά. Έχουμε συγκεντρώσει αρκετά καπάκια και πιστεύω ότι θα καταφέρουμε να πάρουμε ένα αμαξίδιο. Νιώθω πολύ χαρούμενος και περήφανος που όλοι οι μαθητές του σχολείου μου προσπαθούν να βοηθήσουν.

Παναγιώτης Ιφόγλου  Ε1΄