USB sticks

IMG_20191010_122706

Στο μάθημα της πληροφορικής με την κ. Μαρία Γκουτουλούδη θα χρησιμοποιούμε οι μαθητές των ΣΤ1 και ΣΤ2 τάξεων USB stick για να αποθηκεύουμε τις εργασίες στο μάθημα της πληροφορικής.To USB stickάκι ή flashάκι είναι ένας τύπος ψηφιακής μνήμης, ένας φορητός χώρος αποθήκευσης αρχείων.

Σήμερα οι περισσότερες συσκευές και οι υπολογιστές χρησιμοποιούν USB ή USB 3.0 είναι ο ταχύτερος, δίαυλος. Οπότε έχουμε: USB device=συσκευή USB ή συσκευή ενιαίου σειριακού διαύλου,USB flash drive ή USB stick ή flash memory stick=φλασάκι ή στικάκι, flash memory=μνήμη flash και τέλος USB=ενιαίος σειριακός δίαυλος ή USB.

Τα usb sticks που πήραμε θα χρησιμεύσουν και ως αντίγραφα ασφαλείας των εργασιών μας αλλά και ως μεταφορικό μέσο για το σπίτι. Υπάρχουνε USB stick με διάφορες χωρητικότητες. Άλλοι από εμάς πήρανε 8GB,άλλοι 16GB και άλλοι 32. Ο χώρος αποθήκευσης είναι πάρα πολύ μεγάλος και σίγουρα θα μας φτάσει για τις φετινές εργασίες μας και μπορεί και για το Γυμνάσιο να έχουμε το ίδιο στικάκι.

IMG_20191010_122706
IMG_20191010_112647