Η Ορτανσία φυλάει τα μυστικά

Η ΟΡΤΑΝΣΙΑ ΦΥΛΑΕΙ ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ

Η Ορτανσία φυλάει τα μυστικά

«Είναι Χριστούγεννα  και η ντροπαλή κυρία Αριάδνη, που κάποτε ήταν δασκάλα  ζει μόνη με τη γάτα της την Ορτανσία που συνέχεια της τραγουδάει και είναι και η μόνη φίλη της. Συναντά στην αυλή της πολυκατοικίας τη μικρή Φερστέ που μένει στο υπόγειο.Είναι τόσο χαρούμενη που της χαμογέλασε η Φερστέ. Το μικρό κορίτσι της πάει ένα ψωμί και η κυρία Αριάδνη καλεί την οικογένειά της για φαγητό . Χρόνια έχει να την επισκεφτεί κάποιος. Μαθαίνει από τη Φερστέ ότι είναι πρόσφυγες από το Αφγανιστάν και τους ανοίγει το σπίτι της σαν να είναι και δικό τους. Ανταλλάσσουν μεταξύ τους παροιμίες. Δίνει παραμύθια στο κορίτσι. Οι γονείς της Φερστέ την καλούν για φαγητό και η κυρία Αριάδνη πετάει από την χαρά της. Επιτέλους δεν είναι μόνη».

Είναι ένα πολύ καλό βιβλίο με πολλά μηνύματα.Μας δείχνει ότι υπάρχουν ηλικιωμένοι που ζουν μόνοι τους χωρίς να έχουν κανένα δίπλα τους. Πως υπάρχουν πρόσφυγες που ζουν σε άσχημες συνθήκες.Και όμως  οι διαφορετικές κουλτούρες μπορούν να φέρουν κοντά τους ανθρώπους και όχι να τους απομονώσουν.

Χρυσάνθη Σερέτη Ε2 19ο Δημοτικό Σχολείο

Ένα σχόλιο στο Η Ορτανσία φυλάει τα μυστικά

1. Ο/Η ΓΚΟΥΤΟΥΛΟΥΔΗ ΜΑΡΙΑ λέει:

Πολύ ωραία Χρυσάνθη! Φαίνεται αξιόλογο βιβλίο…θα το χουμε υπόψιν!