Τι είναι ο Διαδικτυακός Εκφοβισμός και τι μπορώ να κάνω για να τον αντιμετωπίσω;

Τι είναι ο Διαδικτυακός Εκφοβισμός και τι μπορώ  να κάνω για να τον αντιμετωπίσω;

Ο Διαδικτυακός Εκφοβισμός ή αλλιώς cyber bullying,μπορεί να σου συμβεί οποιαδήποτε στιγμή.Συγκεκριμένα,στο διαδίκτυο ή στο σχολείο.Το cyber bullying,είναι όταν κάποιος σε κοροϊδεύει ή σε απειλεί.Επίσης,μπορεί να σε παρενοχλήσει ένα ή και παραπάνω άτομα.Να ξέρεις, πως το bullying δεν είναι αστεία υπόθεση!

Εσύ,μπορείς να πάρεις τον δρόμο της Δικαιοσύνης!Να θυμάσαι,ότι δεν είσαι μόνος ή μόνη.Εάν σου συμβεί κάτι τέτοιο στο σχολείο,πες το στον δάσκαλο σου.Αν όμως,σου συμβεί στο διαδίκτυο,μίλα με τους γονείς σου.Ή κάνε πως δεν υπήρξε ποτέ αυτό το μήνυμα αλλά,αυτό θα είναι δύσκολο.Αντίθετα,αν το πάθει ένας φίλος ή συμμαθητής σου,εσύ θα τον/την υποστηρίξεις.Εξάλλου,αν είμαστε ειλικρινείς θα μειωθεί το Bullying!