Πρώτη μέρα στο σχολείο

σχολειο

Πρώτη μέρα στο σχολείο

14 Σεπτεμβρίου 2020. Έναρξη σχολικού έτους. Ξυπνάς το πρωί και νιώθεις έτοιμος να πας στο σχολείο. Τρως πρωινό, πλένεις τα δόντια σου και ντύνεσαι. Πριν φύγεις παίρνεις μάσκα και αντισηπτικό.

Φεύγεις για να πας στο σχολείο και χαίρεσαι γιατί θα δεις τους φίλους σου. Μπαίνεις στην αυλή, φοράς τη μάσκα και πας στην τάξη σου. Βλέπεις τους φίλους σου αλλά δεν αγκαλιάζεστε γιατί υπάρχει κίνδυνος διασποράς του κορονοϊού. Στα διαλείμματα κρατάς αποστάσεις για να είναι όλοι ασφαλείς. Βάζεις αντισηπτικό και μετά από κάθε διάλειμμα πλένεις τα χέρια σου, για να είσαι καθαρός.

Όλοι φοράμε μάσκα, στόμα και μυτούλα κρύβονται καλά. Μέσα στην τάξη δεν ανταλλάζουμε τα πράγματά μας και μένουμε ασφαλείς. Δύσκολή η πρώτη μέρα στο σχολείο. Ελπίζεις να συνηθίσεις.

Καλή σχολική χρονιά.

Κωνσταντίνα Καφεστίδου  Ε1