Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής

Πάρκο ΚΟΚ

Στη πόλη των Σερρών λειτουργεί πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής. Άραγε είναι χρήσιμη η επίσκεψη σε ένα τέτοιο πάρκο; Τα παιδιά του Δ1 του 19ο Δημοτικού Σχολείου Σερρών που το επισκέφτηκαν μας είπαν  ότι η επίσκεψη είναι πάρα πολύ σημαντική.

Μας τόνισαν  ότι πηγαίνοντας  στο πάρκο Κυκλοφοριακή Αγωγής γνώρισαν τους κανόνες του Κ.Ο.Κ., τι σημαίνουν τα πράσινα και τα κόκκινα φανάρια, αλλά και το πως να περνούν τους δρόμους από τις διαβάσεις.
 Στη συνέχεια μπήκαν στη θέση του οδηγού οδηγώντας ειδικά αυτοκινητάκια και ποδήλατα.

Οι μαθητές/τριες της  Δ1 τάξης

Επιμέλεια: Βαλεντίνος Λ.

Σε πολλές πόλεις της Ελλάδας υπάρχουν Πάρκα Κυκλοφοριακής Αγωγής. Ένα τέτοιο υπάρχει και στην πόλη μας τις Σέρρες.

Δυστυχώς ο COVID-19 δε μας επέτρεψε να το επισκεφθούμε αν και το θέλαμε πολύ. Μια τέτοια επίσκεψη είναι πολύ χρήσιμη για τους μαθητές, ακόμη και για τους γονείς, γιατί μέσα σ’ αυτό μαθαίνουμε με παιχνίδια και δραστηριότητες κανόνες οδικής συμπεριφοράς και τα σήματα του Κ.Ο.Κ. Η γνώση αυτή είναι χρήσιμη όχι μόνο για τώρα που είμαστε παιδιά αλλά και για την υπόλοιπη ζωή μας ως ενήλικες. Αν όλοι αποκτήσουμε σωστή συμπεριφορά στο δρόμο ίσως μια μέρα σταματήσουν να συμβαίνουν τόσα ατυχήματα και να χάνονται ανθρώπινες ζωές.

Οι μαθητές/τριες της Δ2 τάξης

Επιμέλεια: Μαρία Α.

10 σχόλια στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής

1. Ο/Η ΚΟΡΙΝΑ ΔΑΝΑΗ λέει:

ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΟ ΣΥΧΑΡΙΤΗΡΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !!! ????????????????

2. Ο/Η eleytheria D2 λέει:

Τέλειο άρθρο! Πολύ καλή δουλειά .