Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών

ευρωπαϊκή ημέρα γλωσσων

Με πρωτοβουλία του Συμβουλίου της Ευρώπης, από το 2001 η Ευρωπαική Ημέρα Γλωσσών γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 26 Σεπτεμβρίου.

Στην Ευρώπη, σήμερα, ομιλούνται 200 γλώσσες και διάλεκτοι. Η πιο διαδεδομένη γλώσσα μεταξύ των Ευρωπαίων είναι τα Αγγλικά. Ακολουθούν τα Γερμανικά και τα Γαλλικά.

Οι γενικοί στόχοι της ημέρας είναι:

• να ευαισθητοποιήσει το κοινό για τη σημασία της εκμάθησης γλωσσών και της διαφοροποίησης των γλωσσών που μαθαίνονται με σκοπό την αύξηση της πολυγλωσσίας και της διαπολιτισμικής κατανόησης·
  • να προωθήσει την πλούσια γλωσσική και πολιτιστική ποικιλία της Ευρώπης·
  • να ενθαρρύνει τη δια βίου εκμάθηση γλωσσών μέσα και έξω από το σχολείο.

Με αφορμή αυτήν την ημέρα δημιουργήσαμε στο εργαστήριο της Πληροφορικής ένα δέντρο, με φύλλα λέξεις σε διάφορες ευρωπαϊκές γλώσσες καθώς και ένα ήλιο με ένα σύννεφο που οι ακτίνες και σταγόνες ήταν λέξεις σε διάφορες γλώσσες.

244520518_240236234827935_588419522900308888_n

Οι επίσημες γλώσσες της Ευρωπαϊκής Ένωσης είναι οι ακόλουθες 24:

Αγγλική Ισπανική Πολωνική
Βουλγαρική Ιταλική Πορτογαλική