Racketlon

ιμγ4

Το Racketlon είναι μία δράση η οποία αφορά τα τέσσερα αθλήματα ρακέτας , το Τέννις, το Πινγκ Πονγκ, το Μπάντμιτον και το Σκουός (βέβαια εμείς προπονηθήκαμε στα τρία από αυτά γιατί δεν υπάρχουν προπονητές και κατάλληλες εγκαταστάσεις στις Σέρρες για Σκουός). Στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκαν προπονήσεις, πρωτάθλημα γνωριμίας με αθλήματα ρακέτας (Τέννις, Μπάντμιτον και πινγκ πονγκ) Racketlon με υπεύθυνο τον κ. Καντζόγλου Αλέξανδρου (γυμναστή του σχολείου) αλλά και πολλές εικαστικές δημιουργίες , υλικό σε ξένες γλώσσες , θεατρικό-χορευτικό , μουσικές δημιουργίες. Επίσης, το έπαιξαν και Γάλλοι μαθητές που επισκέφτηκαν το σχολείο μας στα πλαίσια ενός προγράμματος Erasmus.

Αφού τελειώσανε οι δράσεις με το Racketlon, στο μάθημα της πληροφορικής οι μαθητές/τρεις των Δ, Ε και Στ τάξεων αφού παίξαμε ένα κουιζ γνώσεων σχετικά με τα τρία αθλήματα της ρακέτας, απαντήσαμε σε  ερωτηματολόγιο google form, από το οποίο βγήκαν στατιστικά τα οποία μπορείτε να δείτε. Το google form απάντησαν συνολικά 90 μαθητές/τριες του σχολείου μας, και τα υψηλότερα στατιστικά της κάθε ερώτησης είναι:

Ερώτηση: Ποιο άθλημα σου άρεσε πιο πολύ;  Υψηλότερο στατιστικό: Μπάντμιτον (29,2%)

Ερώτηση: Ποιο άθλημα βρίσκεις πιο εύκολο; Υψηλότερο στατιστικό: Μπάντμιτον (46,6%)

Ερώτηση: Ποιο άθλημα ίσως ακολουθήσεις να παίζεις αργότερα; Υψηλότερο στατιστικό: Μπάντμιτον (23,6%)

ιμγ4

Ένα σχόλιο στο Racketlon