#CodeWeek – ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ

2-

Η ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ είναι μια πρωτοβουλία βάσης που οργανώνεται απο εθελοντές,οι οποίοι προωθούν την εκμάθηση προγραμματισμού στις χώρες τους ως Πρέσβεις της εβδομάδας Προγραμματισμού. Η 7η Ευρωπαική Εβδομάδα Προγραμματισμού για το 2019 έχει προγραμματιστεί για τις 5-20 Οκτωβρίου. Η Εβδομάδα προγραμματισμού γιορτάζει τη δημιουργικότητα, την επίλυση προβλημάτων και τη συνεργασία μέσω προγραμματισμού και άλλων δραστηριοτήτων τεχνολογίας. Σχολεία και δάσκαλοι όλων των βαθμίδων καλούνται να συμμετέχουν καθ’ όλη τη διάρκεια του έτους.

Γιατί πρέπει να συμμετέχουμε? Πρέπει να συμμετέχουμε γιατί ο προγραμματισμός βοηθά στην ανάπτυξη των δεξιοτήτων όπως η υπολογιστική σκέψη,η επίλυση προβλημάτων και η ομαδική εργασία. Η Εβδομάδα Προγραμματισμού προσφέρει σε όλους τους μαθητές τις δυνατότητες να κάνουν τα πρώτα τους βήματα ως δημιουργοί ψηφιακού περιοχομένου.

Στο σχολείο μας, στο μάθημα πληροφορικής, οι τάξεις Β, Γ, Δ, Ε και ΣΤ πήραμε μέρος στο #CodeWeek και μας άρεσε πολύ!

Γιάννης Τσερμεντσέλης

Εικονογράφηση: Δέσποινα Πατίδη ΣΤ1