Συνέντευξη με τα μέλη της ομάδας Ellinik Smart City

Τον περασμένο Μάρτιο η ομάδα Ellinik Smart City αποτελούμενη από μαθητές της ΣΤ τάξης του σχολείου μας έλαβε μέρος στο πανελλήνιο διαγωνισμό ρομποτικής. Με αφορμή αυτή τη συμμετοχή τους πήραμε μια συνέντευξη από τους συμμαθητές μας για να μάθουμε τις εμπειρίες τους από το διαγωνισμό.

Πώς δημιουργήσατε το έξυπνο λεωφορείο;

-          Αρχικά, φτιάξαμε τον σκελετό του λεωφορείου με Lego. Με πολλή προσπάθεια συγκεντρώσαμε πολλά κομμάτια Lego και τα βάλαμε μαζί. Χρησιμοποιήσαμε επίσης wedo, motor, microbit και αισθητήρες για να λειτουργεί το λεωφορείο.

-          Ακόμα, βάλαμε αυτόματες πόρτες. Οι πόρτες ανοιγοκλείνουν με motor wedo.

-          Μέσα στο λεωφορείο υπάρχουν θέσεις για τους επιβάτες.

-          Επιπλέον, έχουμε και αυτόματο κλιματισμό που τον αναπαριστούμε με έναν ανεμιστήρα ο οποίος λειτουργεί ανάλογα με την θερμοκρασία του λεωφορείου.

Ήταν εύκολο να το φτιάξετε;

-          Όχι, γιατί ήταν λίγα άτομα και ήταν πιο δύσκολο.

-          Στην αρχή δυσκολευτήκαμε λίγο αλλά μετά έγινε πιο εύκολο και στο τέλος με πολύ προσπάθεια το καταφέραμε.

-          Ήθελε πολλή δουλειά και συγκέντρωση αλλά με συνεργασία και ομαδικότητα τα καταφέραμε.

-          Η δυσκολία ήταν στο να δουλεύουν τα πάντα όπως θέλουμε και όπως πρέπει.

Πώς ήταν αυτή η εμπειρία του διαγωνισμού;

-          Ήταν μια μοναδική εμπειρία. Στο διαγωνισμό περάσαμε πολύ ωραία και μας άρεσε πάρα πολύ.

-          Είχα ευχάριστα συναισθήματα που δεν περιγράφονται.

-          Μάθαμε καινούργια πράγματα και την αξία της συμμετοχής ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα. Δεν στεναχωρηθήκαμε γιατί στο τέλος πήραμε και βραβείο.

-          Περάσαμε υπέροχα αλλά προσωπικά κουράστηκα, γιατί δεν είχαμε καρέκλες για να κάτσουμε.

Είχατε άγχος;

-          Η Μυρτώ και τα άλλα παιδιά είχαν λίγο άγχος, αλλά όσο περνούσε η ώρα το ξεπέρασαν.

-          Είχαμε αρκετό άγχος. Πάρα πολύ και η καρδιά μου πήγαινε πολύ γρήγορα.

-          Στην αρχή είχαμε αρκετή αγωνία για το αν θα περάσουμε στην επόμενη φάση, όταν όμως είδα ότι περάσαμε χάρηκα πολύ!

-          Δεν είχα ιδιαίτερο άγχος γιατί πιστεύω ότι αυτό που είχαμε φτιάξει ήταν αρκετά καλό για να προκριθεί.

-          Σε σχέση με πέρσι είχαμε λιγότερο άγχος.

Πόση ώρα ή πόσες μέρες σας πήρε να το δημιουργήσετε;

-          Χρειάστηκε 2-3 μήνες.

-          Το αρχίσαμε στις αρχές Νοέμβρη με υπομονή και πολλή δουλειά και μας πήρε περίπου τρεις μήνες για να το ολοκληρώσουμε.

Πόσες αλλαγές κάνατε στο λεωφορείο;

-          Χρειάστηκαν αρκετές και  μεγάλες αλλαγές για να  βελτιώσουμε το λεωφορείο μας. Με τη μέθοδο της παρατήρησης και της συνεργασίας  βελτιώναμε όλο και πιο πολύ την κατασκευή μας.

-          Στην αρχή ήταν πιο μικρό και στη συνέχεια το μεγαλώσαμε.

-          Χρειάστηκε 14 μεγάλες αλλαγές.

-          Κάναμε αρκετές βελτιώσεις στο λεωφορείο μας.

Ήταν μακριά το στούντιο διαγωνισμού όπου έγινε;

-          Ο διαγωνισμός έγινε στο Ψυχικό στις 19 Μαρτίου ενώ ο ημιτελικός και ο τελικός στο κολλέγιο Αθηνών στις 26 Μαρτίου. Ήταν 45 λεπτά περίπου με το αυτοκίνητο.

Πώς ένιωσες όταν βγήκατε στον διαγωνισμό;

-          Ήταν ανάμεικτα τα συναισθήματα. Κατά βάθος το περίμενα πως και πως. Ένιωσα χαρούμενη παρόλο που δεν κερδίσαμε την πρώτη, την δεύτερη ή την τρίτη θέση αλλά σημασία έχει που καταφέραμε να φτάσουμε μέχρι εκεί.

-          Ήμουν πολύ χαρούμενη που περάσαμε στο τελικό και δεν είχα άγχος επειδή πίστευα ότι στο ταξίδι μας μέχρι εκεί είχαμε μάθει πολλά πράγματα. Ήμουν πολύ ευγνώμων για αυτό.

-          Φουλ χαρά.

-          Άγχος, ενθουσιασμό, ανακούφιση, ευχαρίστηση.

-          Ένιωσα  πολύ ωραία, χάρηκα, ήμουνα ευτυχισμένη και  πολύ ενθουσιασμένη.

Δημιουργοί : Νεφέλη , Δήμητρα , Σταυρούλα , Γεωργία , Αποστολία.

Πηγές εικόνας : Εικόνα 1

2 Σχόλια