ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΕΙΣ ΜΑΘΗΤΩΝ

166341

Συνεντεύξεις από μία μαθήτρια του Γυμνασίου Κανήθου (Κ.) και από μία μαθήτρια του Γυμνασίου Δροσιάς (Δ.).

1. Πώς σου φαίνεται το Γυμνάσιο;

Δ.: Το Γυμνάσιο μου φαίνεται ωραίο επειδή γνώρισα και άλλα παιδιά, με βοήθησε να κοινωνικοποιηθώ.

Κ.: Χάλια….. Γράφουμε συνέχεια διαγωνίσματα και δεν αντέχω!

2. Λόγω των καταστάσεων που βιώνουμε κάνουμε μαθήματα μέσω τηλεκπαίδευσης. Ποια πιστεύεις είναι τα αρνητικά και ποια τα θετικά της τηλεκπαίδευσης;

Δ.: Τα αρνητικά της τηλεκπαίδευσης είναι ότι μερικές φόρες μπορεί η συσκευή μας να μην έχει μικρόφωνο ή να μην έχουμε καλή σύνδεση, με αποτέλεσμα να μην ακούω καλά τον καθηγητή ή εκείνος εμένα. Τα θετικά της τηλεκπαίδευσης δεν είναι πολλά. Το μόνο θετικό είναι το chat που μπορείς να επικοινωνείς με όλους τους συμμετέχοντες.

Κ.: Θετικά: έχεις το βιβλίο ανοικτό στα μαθήματα και το κινητό, λες ψέματα ότι δεν ακούς τον καθηγητή, και νομίζω αρνητικά δεν υπάρχουν.

3. Αντιμετωπίζεις πρόβλημα στην τηλεκπαίδευση;

Δ.: Τα προβλήματα που αντιμετωπίζω είναι η έλλειψη μικροφώνου ή σύνδεσης.

Κ.: Όχι, κανένα.

4. Θα προτιμούσες να κάνεις μάθημα μέσω τηλεκπαίδευσης ή δια ζώσης;

Δ.: Προτιμώ να κάνω μάθημα στο σχολείο γιατί θα μπορώ να γνωρίσω καλύτερα τα άλλα παιδιά, θα συμμετέχω σε περισσότερες δραστηριότητες.

Κ.: Μέσω της τηλεκπαίδευσης, σίγουρα.

5. Πρόλαβες να γνωρίσεις τους χώρους σχολείου σου; Πιστεύεις ότι αυτό είναι απαραίτητο για ένα μαθητή;

Δ.: Ναι έχω γνωρίσει τους χώρους του σχολείου μου. Πιστεύω πως είναι σημαντικό κάποιος να τους γνωρίζει, γιατί περνάει τον περισσότερο χρόνο της ημέρας του και έτσι θα νιώθει ασφάλεια.

Κ.: Ναι…

6. Ποιο είναι το αγαπημένο σου μάθημα; Γιατί ;

Δ.: Το αγαπημένο μου μάθημα είναι η Οδύσσεια γιατί μπορώ να μετατρέπω τους στίχους σε εικόνες στο μυαλό μου και έτσι καταλαβαίνω καλύτερα το μάθημα.

Κ.: Το αγαπημένο μου μάθημα είναι τα Mαθηματικά γιατί σου δίνει τη δυνατότητα να οργανώσεις τις σκέψεις σου και να βγάλεις σωστές αποφάσεις σε προβλήματα λαμβάνοντας υπόψη τα δεδομένα και κάνοντας λογικές σκέψεις.

7. Πως περνάς τον ελεύθερο χρόνο σου στην καραντίνα ;

Δ.: Στην καραντίνα τον ελεύθερο μου χρόνο τον περνάω μαζί με την οικογένεια μου παίζοντας επιτραπέζια παιχνίδια και περπατώντας έξω στη φύση.

Κ.: Στον ελεύθερο μου χρόνο μου αρέσει να διαβάζω διάφορα βιβλία, φτιάχνοντας παζλ, να ζωγραφίζω και καμιά φορά δεν κάνω τίποτα.

8. Ποιο είναι το αγαπημένο σου χόμπι;

Δ.: Δεν έχω κάποιο αγαπημένο χόμπι.

Κ.: Το χόμπι μου τώρα στην καραντίνα είναι η ζωγραφική και να φτιάχνω χειροτεχνίες.

9. Έχεις προτίμηση σε κάποιο άθλημα και αν ναι σε ποιο;

Δ.: Πριν την καραντίνα πήγαινα κάθε Τρίτη και Πέμπτη στο γυμναστήριο, εκεί συναντούσα τις φίλες μου και περνούσα πολύ ωραία.

Κ.: Ναι, παρακολουθούσα μαθήματα καράτε.!

10. Εάν μπορούσε να πραγματοποιηθεί μια ευχή σου ποια θα ήταν αυτή;

Δ.: Θα ήθελα να γυρίζαμε στο σχολείο ΑΥΡΙΟ!!!!!!!!!!

Κ.: Και εγώ!!!!! Θέλω να επιστρέψουμε στο σχολείο για να ξαναβρώ τους φίλους μου μόνο για αυτό!!!

Γκαργκαβάνη Σοφία
Μαθήτρια Α” τάξης