Έναρξη έκδοσης δεύτερου τεύχους

Mε ιδιαίτερη χαρά ξεκινάμε και αυτήν την χρονιά 2019-2020 τη έκδοση του δεύτερου τεύχους του νεανικού ψηφιακού περιοδικού «Young voice».  Οι μαθητές του 1ου ΓΕΛ Καβάλας γίνονται δημοσιογράφοι, αφουγκράζονται τις ανάγκες των συμμαθητών τους και διατυπώνουν τις απόψεις τους δημόσια. Η φωνή των νέων πρέπει να ακουστεί και το περιοδικό αυτό είναι το βήμα όπου θα μιλήσουν οι μαθητές μας ως ενεργοί πολίτες. Το δεύτερο τεύχος είναι αφιερωμένο στη Δημοκρατία και πιο συγκεκριμένα στις δημοκρατικές ευρωπαϊκές αξίες που πρέπει να κυριαρχούν  στην σχολική κοινότητα . Καθήκον όλων μας είναι να διαφυλάξουμε και να ενισχύσουμε την Δημοκρατία και τις αξίες της που συνιστούν το καλύτερο εφόδιο για τους νέους μας. μελετώντας τον » Επιτάφιο» του Θουκυδίδη θα ακολουθήσουμε το αρχαίο αυτό πρότυπο, γιατί ως Έλληνες το οφείλουμε στην ιδιοσυγκρασία μας αλλά και στην προσωπικότητά μας και στο έθνος μας. Υπερασπιζόμαστε τη Δημοκρατία και τη κάνουμε βίωμα αρχικά στο σχολείο και μετά στην ευρύτερη κοινωνία όπου ζούμε και δραστηριοποιούμαστε. Παράλληλα θέλουμε μια Ευρώπη ανοιχτή σε όλες τις φωνές, να προάγει το σεβασμό στην πολυμορφία, να σέβεται την ισότητα των εθνών και των κρατών και πιστεύουμε ακράδαντα ότι μπορούμε να γίνουμε αρωγοί στο δημοκρατικό ευρωπαϊκό όραμα .