Η πρώτη έκδοση της Ημέρας των Ευρωπαίων Συγγραφέων στο Ζάννειο Πρότυπο Γυμνάσιο

Στις 27 Μαρτίου 2023, η Ευρώπη γιόρτασε για πρώτη φορά την Ημέρα Ευρωπαίων Συγγραφέων!

Με πρωτοβουλία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, αυτή η ημέρα έδωσε την ευκαιρία να προβληθούν οι ευρωπαίοι συγγραφείς και να ενθαρρυνθεί η φιλαναγνωσία, ιδιαίτερα μεταξύ των νέων. Περισσότερα από 1.000 σχολεία σε ολόκληρη την Ευρώπη διοργάνωσαν συνεδρίες ανάγνωσης και συναντήσεις με συγγραφείς.

Το Ζάννειο ήταν κι αυτό εκεί : στα πλαίσια του ευρωπαϊκού έργου δημιουργικής ανάγνωσης «Univers BD : Les Omniscients de l’à-venir», οι μαθητές του Γ2 διοργάνωσαν μια διαδικτυακή συνεδρία εκφραστικής ανάγνωσης, σε συνεργασία με τους εταίρους τους από το γυμνάσιο Institut BADIA I MARGARIT (Igualada, Ισπανία) και το λύκειο «CALISTRAT HOGAS» NATIONAL COLLEGE (Piatra Neamț, Ρουμανία). Οι μαθητές, σε ομάδες,  διάβασαν διαλογικά αποσπάσματα από τα άλμπουμ  της βελγικής σειράς κόμικς φαντασίας «Les Omniscients» των Vincent Dugomier και Renata Castellani. Οι δέκα μαθητές του τμήματος που διάβασαν είχαν αφιερώσει χρόνο για προετοιμασία και πρόβες και η συνάντηση είχε μεγάλη επιτυχία. Μετά το πέρας της συνεδρίας που κράτησε μια ώρα, έγινε μαγνητοσκόπηση στη Βιβλιοθήκη του σχολείου μας.

Εδώ μπορείτε να δείτε και το σχετικό βίντεο:

27 Μαρτίου 2023, H Ευρώπη γιόρτασε για πρώτη φορά την Ημέρα Ευρωπαίων Συγγραφέων!