Καταγραφή των σκέψεων και των συναισθημάτων των μαθητών για τον εγκλεισμό μας, λόγω της επιδημικής νόσου του κορωνοϊού στα πλαίσια του Ε-twinning-Twinspace με θέμα: «Nemo 2021 sous nos mers».

Η Κιβωτός του Νώε και ο Ναυτίλος. Ζωγραφιά της Νόνης και της Εβελίνας Σπυροπούλου του τμήμ. Β΄4

Μαθητές της Α΄, Β΄και Γ΄Γυμνασίου καταγράφουν τις σκέψεις και τα συναισθήματά τους για τον εγκλεισμό μας, λόγω της επιδημικής νόσου του κορωνοϊού με αφορμή την συσχέτιση με τις βιβλικές αναφορές του διηγήματος του Ιουλίου Βερν «20.000 λεύγες κάτω από τις θάλασσες» στα πλαίσια του Ε-twinning-Twinspace με θέμα: «Nemo 2021 sous nos mers». Σύμφωνα με την διήγηση για την Κιβωτό του Νώε, η ανθρωπότητα  και τα ζώα κατάφεραν να διασωθούν χάρη σε αυτήν και στην συνύπαρξή τους μέσα σε αυτήν. Εμείς κληθήκαμε να εγκλειστούμε στις οικίες μας, για να μπορέσουμε να προστατεύσουμε τον εαυτό μας και τους γύρω μας από τον φονικό ιό, τον κορονοϊό.

Στον ακόλουθο σύνδεσμο μπορείτε να δείτε τις σκέψεις των μαθητών για την κατάσταση αυτή του εγκλεισμού που βίωσαν και την σημασία του:

Αναστασία Βαβάση Θεολόγος και Φιλόλογος