Συνέβησαν Φεβρουάριο

4 Φεβρουαρίου:

5 Φεβρουαρίου:

6 Φεβρουαρίου:

• 1982 - Καταργούνται οι ποδιές για τις μαθήτριες σε ελληνικά σχολεία.

7 Φεβρουαρίου:

8 Φεβρουαρίου:

9 Φεβρουαρίου:

10 Φεβρουαρίου:

11 Φεβρουαρίου:

12 Φεβρουαρίου:

13 Φεβρουαρίου:

• 1894 - Οι αδελφοί Λυμιέρ κατοχυρώνουν με δίπλωμα ευρεσιτεχνίας τη φορητή συσκευή του κινηματογράφου.
  • 1937 - Δημοσιεύεται στα Νέα Γράμματα επιστολή του Γιώργου Σεφέρη περί της δημοτικής γλώσσας.

14 Φεβρουαρίου:

• 1876 - Ο Αλεξάντερ Γκράχαμ Μπελ εφαρμόζει μια πατέντα για τηλέφωνο.
  • 1946 - Ενας ηλεκτρονικός εγκέφαλος, που κατασκευάζεται από την ΙΒΜ με την ονομασία Computer, αρχίζει να λειτουργεί στο Πανεπιστήμιο της Πενσυλβάνια. Ονομάζεται ENIAC, Ηλεκτρονικός Αριθμητικός Ολοκληρωτής και Υπολογιστής και εγκαινιάζει μια νέα εποχή.

15 Φεβρουαρίου:

17 Φεβρουαρίου:

18 Φεβρουαρίου:

19 Φεβρουαρίου:

20 Φεβρουαρίου:

• 1822 - Ναυμαχία των Πατρών, όπου 26 Υδρέικα, 20 Σπετσιώτικα και 16 Ψαριανά πλοία υπό τον Ανδρέα Μιαούλη, καταναυμαχούν τον Τουρκικό στόλο.

21 Φεβρουαρίου:

22 Φεβρουαρίου:

23 Φεβρουαρίου:

• 1455 - Τυπώνεται το πρώτο βιβλίο, η Βίβλος από τον Γουτεμβέργιο
  • 1966 - Τηλεοπτικοί δέκτες λαμβάνουν για πρώτη φορά το πρόγραμμα του ΕΙΡ, της σημερινής ΕΡΤ

24 Φεβρουαρίου:

25 Φεβρουαρίου:

• 138 - Ο Ρωμαίος αυτοκράτορας Αδριανός υιοθετεί τον Αντώνιο Πίο καθιστώντας τον έτσι, διάδοχό του.
  • 1973 - 3.000 φοιτητές οχυρώνονται στη Νομική Σχολή της Αθήνας και διαδηλώνουν από την ταράτσα του κτιρίου με συνθήματα κατά της χούντας.

26 Φεβρουαρίου:

• 1914: Καθέλκυση του Βρεταννικού, ένα από τα μεγαλύτερα υπερωκεάνια της γραμμής του Βορείου Ατλαντικού στις αρχές του 20ου αιώνα και αδελφό πλοίο του θρυλικού Τιτανικού, το οποίο βρίσκεται βυθισμένο στης ακτές της Κέας
  • 1969: Πρώτη προβολή της ταινίας «Ζ» του σκηνοθέτη Κώστα Γαβρά με θέμα τη δολοφονία του Γρηγόρη Λαμπράκη και την αναζήτηση των ενόχων από τον τότε ανακριτή Χρήστο Σαρτζετάκη, βασισμένη στο ομώνυμο μυθιστόρημα του Βασίλη Βασιλικού.

27 Φεβρουαρίου:

28 Φεβρουαρίου: