Συνέβησαν το Μάρτιο

ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΜΑΡΤΙΟΥ

5 Μαρτίου

6 Μαρτίου

• 1910 - Με προτροπή των μεγαλοτσιφλικάδων, ο στρατός ανοίγει πυρ και σκοτώνει στο χωριό Κιλελέρ δύο αγρότες έπειτα από επεισόδια με τους σιδηροδρομικούς. Άλλοι δυο νεκροί στο χωριό Τσουλάρ μετατρέπουν σε φονική μάχη το συλλαλητήριο, που οργανωνόταν την ίδια μέρα στη Λάρισα.

8 Μαρτίου

• 415 - Δολοφονείται η φιλόσοφος, αστρονόμος και μαθηματικός Υπατία από όχλο φανατικών χριστιανών.

11 Μαρτίου

18 Μαρτίου

22 Μαρτίου

23 Μαρτίου

Επανάσταση του 1821

Η Ελληνική Επανάσταση ή Επανάσταση του 1821 ήταν επιτυχημένη ένοπλη εξέγερση την οποία διεξήγαγαν επαναστατημένοι Έλληνες εναντίον της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας, με σκοπό την αποτίναξη της οθωμανικής κυριαρχίας και τη δημιουργία ανεξάρτητου κράτους.

Οι απαρχές του ελληνικού εθνικού κινήματος εντοπίζονται στην ώριμη φάση του Διαφωτισμού( β’μισό του 18ου αιώνα).[9] Την περίοδο αυτή, η διάδοση της παιδείας συνοδεύτηκε με τη διάδοση -αρχικά μεταξύ των Ελλήνων που ζούσαν στις παροικίες της Δυτικής Ευρώπης και είχαν φιλοδυτικό προσανατολισμό[10]- της ιδέας της ύπαρξης ενός ελληνικού έθνους που συνδεόταν με την αρχαία Ελλάδα και δικαιούταν χωριστή πολιτική ύπαρξη.

22 Μαρτίου

23 Μαρτίου