Γκολ τίτλου ο Μέσι,1-0 η Μπαρτσελόνα

Αποτέλεσμα εικόνας για μπαρτσελονα ατλετικο μαδριτηςΗ Μπαρτσελόνα νίκησε 1-0 την Ατλέτικο Μαδρίτης στο ντέρμπι κορυφής «Camp Nou», χάρη στο 24ο φετινό γκολ του Λιονέλ Μέσι, έτσι έκανε… άλμα τίτλου, καθώς άφησε 8 βαθμούς πίσω τους «ροχιμπλάνκος».

Ο Αργεντινός πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στο 26ο λεπτό, νικώντας έναν απ” τους πιο φορμαρισμένους τερματοφύλακες στον πλανήτη, τον Γιαν Όμπλακ, με φανταστική εκτέλεση φάουλ.

Γενικά το ματς ήταν κακό, δεν είχε ευκαιρίες, ενώ στα τελευταία λεπτά ακυρώθηκε σωστά τέρμα και της Μπαρτσελόνα και της Ατλέτικο για οφ-σάιντ.

Το γκολ του Μέσι ήταν το 600ό στην καριέρα του (539 με την Μπαρτσελόνα, 61 με την Αργεντινή), ενώ ήταν το 100ό φέτος για την Μπαρτσελόνα σε όλες τις διοργανώσεις.