Τρομερή νίκη του Ολυμπιακού!

Όταν τα πράγματα έγιναν δύσκολα για τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ, ο Μπράιαν Ρόμπερτς ήταν εκεί και οδήγησε τους ερυθρόλευκους σε μια μεγάλη νίκη. Ο Αμερικανός το πήρε πάνω του στην παράταση και ο Ολυμπιακός θριάμβευσε επί του Παναθηναϊκού με 87-85, αγγίζοντας πλέον το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ της EuroLeague. Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο στην μεγαλύτερη διάρκεια έφτασε δύο φορές να προηγείται με 13 πόντους διαφορά, όμως ο Παναθηναϊκός απάντησε στην τελευταία περίοδο και έστειλε το ματς στην παράταση. Μάλιστα με τον Καλάθη και τον Ρίβερς προηγήθηκε δύο φορές με 3 πόντους, αλλά ο Σπανούλης και κυρίως ο Ρόμπερτς, τον κράτησαν όρθιο και τον οδήγησαν στη μεγάλη νίκη, την πρώτη των «ερυθρολεύκων» για φέτος επί του αιωνίου αντιπάλου τους και πρώτη μετά από πέντε σερί ήττες.Ο Παναθηναϊκός μπήκε για να ρίξει την τελευταία του ζαριά στο τελευταίο δεκάλεπτο, μείωσε σε 56-62 με Λοτζέσκι και Τζέιμς στο 32′, όμως ο Μπόμπι Μπράουν με γκολ φάουλ έδωσε ανάσα στον Ολυμπιακό (56-65).