1η ΗΜΕΡΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

1η  ΗΜΕΡΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ  ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Την Τρίτη 14-10-2014 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η
«ημέρα Πανελλήνιου Σχολικού Αθλητισμού».
Το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων θεσμοθέτησε τη μέρα αυτή αναγνωρίζοντας την «παρεμβατική δυναμική» της Άθλησης και της Δια Βίου Άσκησης στην ισόρροπη ψυχοκινητική ανάπτυξη του μαθητικού πληθυσμού της χώρας. Ο θεματικός άξονας του Σχολικού Έτους 2014-2015 ήταν «Ρατσισμός και Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι».
Το πρώτο δίωρο οι μαθητές και οι μαθήτριες ασχολήθηκαν με το θέμα μέσα στις τάξεις τους και ευαισθητοποιήθηκαν με διάφορους τρόπους.
Μετά τις 10π.μ η αυλή του σχολείου γέμισε με γέλια ,μουσική και χαρούμενα πρόσωπα παιδιών και για τρεις ώρες οι μαθητές μας και οι μαθήτριες υπό την καθοδήγηση της γυμνάστριας κ. Κορώνα Παυλίνας έπαιξαν παιχνίδια από όλο τον κόσμο, χόρεψαν και μυήθηκαν σε παιχνίδια παραολυμπιακών αγώνων . Στο τέλος σχηματίζοντας μεικτές ομάδες πήραν μέρος σε αγώνες αθλοπαιδιών (ποδόσφαιρο, καλαθοσφαίριση και πετοσφαίριση). Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με το σύνθημα :
«ΟΛΟΙ ΙΣΟΙ»