Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών

DSC01421Στο πλαίσιο του εορτασμού της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών στις 26  Σεπτεμβρίου, το σχολείο μας πραγματοποίησε με τους μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης  ένα μικρό αφιέρωμα .

Με μεγάλη χαρά και ενθουσιασμό έλαβαν μέρος όλοι οι μαθητές, μαθαίνοντας ότι η Γλώσσα είναι ένας κώδικας επικοινωνίας μεταξύ των ανθρώπων. Με τις γλώσσες ερχόμαστε σε επαφή με άλλους λαούς και μπορούμε να εκφράσουμε προφορικά και γραπτά τις σκέψεις μας, τις ιδέες μας, τους προβληματισμούς μας.

Οι μαθητές κατασκεύασαν πολύγλωσσες αφίσες και σημαίες με καλλιτεχνικό και ευφάνταστο τρόπο, τραγούδησαν τραγούδια σε διαφορετικές γλώσσες, δημιούργησαν τις δικές τους χορογραφίες και ενημερώθηκαν για τον γλωσσικό πλούτο των λαών της Ευρώπης. Τέλος ενθαρρύνθηκαν να μαθαίνουν ξένες γλώσσες, αλλά και να είναι περήφανα για τη μητρική τους γλώσσα.