ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!

ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ!

Η Διευθύντρια και το εκπαιδευτικό προσωπικό του Σχολείου μας   εύχονται στους μαθητές, μαθήτριες, εκπαιδευτικούς και γονείς «καλό και δημιουργικό μήνα»!

Ο Νοέμβρης είναι από τους πλουσιότερους μήνες του έτους σε ονομασίες, παροιμίες και γιορτές…  Χαρακτηριστικά αναφέρονται μερικές  παρακάτω:

ΟΝΟΜΑΣΙΕΣ ΤΟΥ ΝΟΕΜΒΡΗ:  Τρυγομηνάς, Κρασομηνάς, Νειαστής (από το «νειάζω» που σημαίνει «οργώνω»), Σποριάς ή Σποριάτης ή Σπάρτης ή Σπαρτάρης, Αϊ- Γιώργης (ο Αϊ Γιώργης ο Σποριάρης ή Μεθυστής στις 3 Νοεμβρίου),Αρχαγγελίτης, Αϊ- Στρατηγός, Αϊ-Ταξιάρχης, Φίλιππας ή Φιλιππιάτης, Αντριάς κ.ά.

ΠΑΡΟΙΜΙΕΣ:

«Όταν έρθει ο Νοέμβρης, σιγομπαίνει ο χειμώνας».

«Νοέμβρη οργώματα κι ελιές, δεν απολείπουν οι δουλειές».

«Η Πούλια βασιλεύοντας το μήνυμά της στέλνει: ούτε τσοπάνος στα βουνά ούτε ζευγάς στους κάμπους».

«Στις τριάντα τ’ Αντριός, αντριεύεται το κρύο».

ΓΙΟΡΤΕΣ: Αγίων Αναργύρων (1η Νοέμβρη), Παμμεγίστων Ταξιαρχών Μιχαήλ και Γαβριήλ (στις 8 του μήνα), Νεκταρίου (στις 9), Αγίου Μηνά (στις 11), Ιωάννη του Ελεήμονος (στις 12), Ματθαίου Αποστόλου και Ευαγγελιστή (στις 16), Εισόδια Υπεραγίας Θεοτόκου (στις 21), Αικατερίνης μεγαλομάρτυρος (στις 25), Στυλιανού οσίου (στις 26 του Νοέμβρη), Ανδρέα αποστόλου (στις 30) κ. ά.

ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ!!!