ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΒΙΒΛΙΟΥ- ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ ΠΕΜΠΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΣΤΗ ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ

Στα πλαίσια της  εκπαιδευτικής επίσκεψης των παιδιών της Πέμπτης  (Ε΄) τάξης στη Δημοτική Βιβλιοθήκη, που ήταν απόλυτα επιτυχημένη και δημιουργική,  αλλά και ως συνέχεια αυτής, θα μπορούσαν όλα τα παιδιά να εκδώσουν κάρτα μέλους της Δημοτικής Βιβλιοθήκης , αν αποστείλετε στο e-mail της βιβλιοθήκης που είναι library@giannitsa.gr τα παρακάτω στοιχεία:

-Επώνυμο :

-Όνομα:

-Ημερομηνία γέννησης:

-Όνομα πατέρα:

-Όνομα μητέρας:

-Διεύθυνση (οδός – αριθμός):

-Τηλέφωνο (σταθερό ή κινητό ή και τα δύο):

Η κάρτα μπορεί να εκδοθεί ηλεκτρονικά κι όταν επισκεφτείτε τη βιβλιοθήκη, μπορείτε  να την παραλάβετε και να δανείζεστε βιβλία για τα παιδιά.

Στις μέρες μας η ενασχόληση των παιδιών με το βιβλίο και τη λογοτεχνία γενικότερα, όπως και με την τέχνη, είναι πολύ χρήσιμη και εποικοδομητική δραστηριότητα, καθώς σήμερα, περισσότερο από ποτέ, τα παιδιά είναι περικυκλωμένα από ποικίλης φύσεως ηλεκτρονικά μέσα που περιορίζουν τον ελεύθερο χρόνο τους και τα κουράζουν.

Δεδομένου ότι το Σάββατο 2 Απριλίου ήταν και η Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου, θα ήταν πολύ σημαντική η στροφή των παιδιών και προς αυτή την κατεύθυνση.

Φυσικά, η πρόσκληση για εγγραφή στη Δημοτική Βιβλιοθήκη ισχύει για όλα τα παιδιά του σχολείου.

20220329_105816 (002)20220329_105805 (002)20220329_101744 (002)