Ενημέρωση για την αποταμίευση από τη Διευθύντρια του Ταχυδρομείου

OLYMPUS DIGITAL CAMERAΤην Τετάρτη 20/11/2013 η τάξη μας η ΣΤ΄ δέχτηκε μια ευχάριστη επίσκεψη από τη διευθύντρια του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου Γιαννιτσών κα Οσία Παπακωνσταντίνου. Η συνάντηση ήταν αφιερωμένη στην ΑΠΟΤΑΜΙΕΥΣΗ που γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 31 Οκτωβρίου. Μας ενημέρωσε για τη χρησιμότητά της αφού πρώτα μας εξήγησε πως στις δύσκολες εποχές που διανύουμε η αποταμίευση είναι πιο επίκαιρη και αναγκαία από ποτέ γιατί από τη μια πλευρά τα χρήματά μας έχουν περιοριστεί, οι ανάγκες όμως και τα έξοδα της καθημερινότητας είναι πολλά και μας περιμένουν. Συμπέρασμα λοιπόν: Αποταμίευση σημαίνει να βάζουμε στην άκρη τον κουμπαρά μας, ό,τι περισσεύει, όσο μικρό και ασήμαντο και αν φαίνεται, αφού σιγά-σιγά «φασούλι το φασούλι γεμίζει το σακούλι» ή με άλλα λόγια, περιορίζουμε την κατανάλωση σήμερα για να μπορούμε να αντιμετωπίσουμε τις ανάγκες μας αύριο. Μετά την πολύ χρήσιμη συζήτηση λύσαμε σταυρόλεξο και κρυπτόλεξο. Το πιο ωραίο ήταν το τέλος, ένα μικρό αλλά τόσο σημαντικό δώρο, ο κουμπαράς του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου, για να κάνουμε πράξη όσα είπαμε. Την ευχαριστούμε από καρδιάς, το σχολείο μας και οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης.

Η μαθήτρια της ΣΤ΄

Φωτεινή Σαββουλίδου