Βιβλιοπαρουσίαση

komic3

Δανειστήκαμε βιβλία από τη βιβλιοθήκη της τάξης μας και τα παρουσιάσαμε στους συμμαθητές μας.

ΒΙΒΛΙΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ: Η κλέφτρα των βιβλίων

Όταν η νεαρή Λίζελ φτάνει στο σπίτι των θετών γονιών της, έχοντας χάσει την οικογένειά της, το μόνο που κρατάει στα χέρια της είναι το κλεμμένο εγχειρίδιο του νεκροθάφτη, το οποίο δεν μπορεί καν να διαβάσει, αφού δεν ξέρει γραφή και ανάγνωση. Αυτή θα είναι η αρχή της καριέρας της ως …κλέφτρας.

Η Λίζελ θα αρχίσει να κλέβει βιβλία που πετάνε οι Ναζί στη φωτιά για να κάψουν βιβλία από τη βιβλιοθήκη του δημαρχείου και θα μάθει να τα διαβάζει με τη βοήθεια του κυνηγημένου Μαξ.

Ήρωες

• Λίζελ Μέμινγκερ

Η Λίζελ είναι ένα όμορφο κοριτσάκι και σοβαρό. Περνάει μεγάλες περιπέτειες μαζί με τον φίλο της τον Ρούντι, τον μπαμπά της και τη μαμά της.

• Ρούντι Στάινερ

Ο Ρούντι είναι ένα καλό παιδί που είναι ερωτευμένο με τη Λίζελ. Ζει μαζί με τον πατέρα, τη μητέρα του και τα τέσσερα αδέρφια του.

• Χανς Χούμπερμαν

Ο Χανς είναι ένας πολύ καλός άνθρωπος, ευαίσθητος και πάνω απ” όλα συμπαθεί πολύ τη Λίζελ.

• Ρόζα Χούμπερμαν

Η Ρόζα είναι μια σκληρή γυναίκα και απρόβλεπτη, αλλά κατά βάθος είναι πολύ καλή. Έχει δύο παιδιά, ένα αγόρι 20 χρονών και ένα κορίτσι 26 χρονών.

• Μαξ

Ο Μαξ είναι ένας όμορφος, εξαίρετος και ευγενικός νεαρός. Ο μπαμπάς του πέθανε στον πόλεμο και η μαμά του δεν ξέρουμε τι απέγινε. Είναι κυνηγημένος από τους Ναζί.

• Ίλσα Χέρμαν

Η Ίλσα είναι η γυναίκα του δημάρχου. Είναι μια ευγενική κυρία. Συμπαθεί τη Λίζελ και την αφήνει να διαβάζει όσα βιβλία θέλει.

Το αλφαβητάρι του βιβλίου

Α.  Αγαπάει πολύ τα βιβλία.

Β.   Βλέπει τον κόσμο διαφορετικά από τα άλλα παιδιά.

Γ.  Είναι Γερμανίδα.

Δ.   Διδάσκεται πολλές φορές από τον θετό μπαμπά της Χανς.

Ε.   Έγινε φίλη με τη γυναίκα του δημάρχου.

Ζ.   Ζει με τους θετούς γονείς της.

Η.   Η θετή μαμά της στην αρχή δεν τη συμπαθούσε.

Θ.   Θύμωσε όταν τα παιδιά στο σχολείο την κορόιδευαν, επειδή δεν ήξερε να διαβάζει.

Ι.   Ίλσα, η γυναίκα του δημάρχου.

Κ.   Κρυβόντουσαν σε καταφύγια για να μην τους πετύχουν οι βόμβες.

Λ.   Λυπήθηκε για τον θάνατο του αδερφού της.

Μ.   Μισούσε τον Χίτλερ.

Ν.   Νίκησε τον φόβο της για τον κόσμο χάρις στα βιβλία της.

Ξ.   Ξαναέφτιαξε τη ζωή της και ξεπέρασε τα παιδικά της τραύματα.

Ο.   Όρμηξε σε έναν συμμαθητή της, όταν την προκάλεσε να του διαβάσει ένα κείμενο.

Π.   Πέθαναν οι γονείς της και πολλοί άλλοι κάτοικοι, επειδή οι σειρήνες δεν χτύπησαν και οι βόμβες κατεδάφισαν όλα τα σπίτια.

Ρ.   Ρώταγε και μάθαινε πολλά πράγματα για τη ζωή και τον κόσμο.

Σ.   Συνεχώς οι βόμβες έπεφταν σαν βροχή στην πόλη που ζούσε.

Τ.   Τάιζαν και φρόντιζαν τον γιο του παλιού φίλου του θετού μπαμπά της.

Υ.   Ύπνος αιώνιος για τον αγαπημένο φίλο της Ρούντι, που ήταν ερωρευμένος μαζί της.

Φ.   Φοβήθηκε τόσο, όταν πια δεν είχε κανέναν στη ζωή της.

Χ.   Χιλιάδες φλόγες στο κέντρο της πλατείας την ημέρα που έκαιγαν τα βιβλία.

Ψ.   Ψέλναν και τραγουδούσαν γερμανικά τραγούδια στο σχολείο.

Ω.   Ωραίο βιβλίο! Σας το συστήνω και ως ταινία.

Νατάσσα Τσάκωνα