Διδακτική επίσκεψη σε ελαιοτριβείο-Α΄ Γυμνασίου

gofreta

Τα τμήματα Α3 και Α4 του σχολείου μας,στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος «Η ΕΛΙΑ:O ΠΛΟΥΤΟΣ ΤΗΣ ΜΕΣΟΓΕΙΟΥ» πραγματοποίησαν επίσκεψη στο ελαιοτριβείο Σπαθοβουνίου με συνοδούς τις υπεύθυνες εκπαιδευτικούς Παπαντωνίου Γεωργία,φιλόλογο,Μπάκουλη Μαργαρίτα,Φυσικό καθώς και τον Πανταζή Γεώργιο,Φυσικό.
Οι μαθητές παρακολούθησαν από κοντά τη διαδικασία παραγωγής του λαδιού,διατύπωσαν τα ερωτήματά τους και συμπλήρωσαν φύλλα εργασίας ύστερα από την ξενάγηση στο χώρο από τον πρόεδρο του ελαιουργικού συνεταιρισμού κο Στεργιόπουλο Ιωάννη.
Στο τέλος,είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν το φρέσκο λάδι με ζεστό ψωμί που είχαν προμηθευτεί οι καθηγήτριές τους!
Το ελαιοτριβείο Σπαθοβουνίου λειτουργεί από το 1973 με σύγχρονες όμως πλέον μονάδες,από το Νοέμβριο μέχρι τον Φεβρουάριο.Οι ποικιλίες της ελιάς που καλλιεργούνται στην περιοχή είναι το μανάκι και η κορωνέικη,οι οποίες παράγουν άριστης ποιότητας λάδι.

Ράπτης Μαρίνος,Α4

Ακολουθούν φωτογραφίες από την επίσκεψη:

lio8lio3

lio5lio6lio2