Επίσκεψη στο Μουσείο Γουλανδρή και στο Μουσείο της Ακρόπολης

gou1

Οι μαθητές της Α’ τάξης  του 1ου Γυμνασίου Κορίνθου  πραγματοποίησαν στις 29 Ιανουαρίου 2015 στην Αθήνα και συγκεκριμένα στο Μουσείο Γαία και στο Μουσείο της Ακρόπολης. Οι μαθητές και οι καθηγητές αναχώρησαν από το σχολείο στις 8:30 π.μ. με λεωφορεία ανά τμήματα και έφτασαν στην Αθήνα στο Μουσείο Γαία περίπου στις 10 :00 π.μ. .Εκεί τα παιδιά καλωσορίστηκαν από τους υπεύθυνους και είδαν ένα βιντεάκι το οποίο αφορούσε τη Γη. Ύστερα οι μαθητές χωρίστηκαν σε 4 ομάδες, οι οποίες είχαν τα εξής  θέματα : Οι φυσικοί πόροι της γης, Ηλεκτρική ενέργεια – πολιτισμός ή πρόβλημα, Νερό, Διατροφή. Η κάθε ομάδα μελέτησε με τη βοήθεια των υπεύθυνων του Μουσείου το θέμα που της είχε δοθεί. Μόλις τέλειωσαν είδαν στη σφαίρα του Μουσείου ένα βίντεο  για τη δημιουργία της γης. Δυστυχώς ο χρόνος  πίεζε το σχολείο  και έτσι οι μαθητές αποχώρησαν βιαστικά, έχοντας μάθει όμως πάρα πολλά πράγματα για τη γη και για τη ζωή σε αυτήν. Κατευθύνθηκαν στο Μουσείο της Ακρόπολης, μπήκαν μέσα και θαύμασαν τα εκθέματα του. Μια αρχαιολόγος του Μουσείου τα ξενάγησε  στα εκθέματα της αρχαϊκής εποχής και στη συνέχεια  παρακολούθησαν βίντεο για τον Παρθενώνα και τους υπόλοιπους ναούς της Ακρόπολης. Τα παιδιά εντυπωσιάστηκαν ιδιαίτερα από τις Kαρυάτιδες. Στο τέλος, αφού ολοκληρώθηκε η ξενάγηση, πήραν  το δρόμο της επιστροφής για την Κόρινθο. Γύρω στις 16: 00 μ.μ. όλοι είχαν αποβιβαστεί από το λεωφορείο και έπαιρναν το δρόμο για τα σπίτια τους. Ήταν μια ενδιαφέρουσα εκδρομή που πρόσφερε πολύτιμες γνώσεις, αλλά και την ευκαιρία να έρθουν πιο κοντά οι μαθητές μεταξύ τους και να δέσουν περισσότερο ως ομάδα.

Σκούρτης Γιώργος , Α4

goy3