Δράση στην παραλία

paralia1

Μαθητές από τα τμήματα Α1 και Α2 του 1ου Γυμνασίου Κορίνθου , μετά από οχτώ μήνες συμμετοχής σε περιβαλλοντικό πρόγραμμα με θέμα: «Νερό: πηγή ζωής -ενέργειας – έμπνευσης »,  συμμετείχαν σε δράση ευαισθητοποίησης απέναντι στο περιβάλλον. Έτσι , το πρωί του Σαββάτου της 9ης Απριλίου 2016 μαζί με τις υπεύθυνες καθηγήτριες Γκότση Ειρήνη και Θεοδωράτου Ευγενία καθάρισαν την παραλία της Κορίνθου «Καλάμια».

Χωρισμένοι σε τρεις ομάδες εργασίας γέμισαν ανάλογες σακούλες σκουπιδιών.  Βρήκαν : πλαστικά και γυάλινα μπουκάλια, πλαστικές σακούλες, καπάκια, αναπτήρες,  πλαστικά παιχνίδια, μέχρι και ξυραφάκια και φάρμακα. Ό,τι έβρισκαν το κατέγραφαν σε μπλοκάκια που τους είχαν μοιραστεί. Στο τέλος μετά από μια γενική συζήτηση αποτίμησης του έργου τους, όλες οι ομάδες σχολίασαν αρνητικά την ασυνείδητη συμπεριφορά πολλών συμπολιτών μας και έστειλαν το δικό τους μήνυμα προστασίας απέναντι στο περιβάλλον τοποθετώντας στην παραλία μια πινακίδα με σύνθημα:

«ΟΧΙ ΑΛΛΗ  ΡΥΠΑΝΣΗ – ΧΟΡΤΑΣΑΝΕ  ΤΑ ΨΑΡΙΑ».

Kαραβοκύρη Παναγιώτα,Α2

paralia2paralia3