Οικογένεια Νώε

Τη Δευτέρα 14 Νοεμβρίου 2022 ξυπνήσαμε αρκετά νωρίς ώστε να πάμε στο θέατρο ΠΟΡΤΑ στην Αθήνα. Εκεί παρακολουθήσαμε την θεατρική παράσταση «Οικογένεια Νώε».
οικογενεια νωε
Λίγα λόγια για την υπόθεση του έργου
Στην «Οικογένεια Νώε», ο μόνος που δείχνει να αντιλαμβάνεται τον κίνδυνο που έρχεται είναι ο ίδιος ο Νώε. Τα παιδιά του ενοχλούνται από την έξαψή του να ολοκληρώσει το παράξενο μηχάνημα που κατασκευάζει. Η νύφη του αγανακτεί με τα χτυπήματα που ακούγονται καθ’ όλη τη διάρκεια της ημέρας, λόγω των εργασιών που κάνει ο Νώε στην ταράτσα. Κι όταν αρχίσει να βρέχει, τα σχολεία κλείνουν, τα σπίτια πλημμυρίζουν και αντικείμενα από το σπίτι αρχίζουν να εξαφανίζονται, καθώς ο Νώε τα μεταφέρει στην ταράτσα, μαζί με όσα ζώα μπορεί. Μόνο όταν ο κατακλυσμός έρχεται καταλαβαίνει η οικογένεια την αξία της επιμονής του Νώε!
οικογενεια
Ήταν πραγματικά μια ωραία παράσταση κι όλοι μας την απολαύσαμε. Ελπίζουμε να ξαναπάμε μια παρόμοια εκδρομή που θα μας χαρίσει απλόχερα τόσο ωραία μηνύματα…