Η γιορτή των Τριών Ιεραρχών στο σχολείο μας

ΑΠΟ: ΓΚΑΤΣΗΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ - Φεβ• 14•15

Επιμέλεια άρθρου:Αγγέλη Πένη-Γκαλτέμης Μιχαήλ

Την Παρασκευή 30 Ιανουαtreis_ierarhesρίου έγινε στο σχολείο μας η γιορτή για τους Τρεις Ιεράρχες .Ως Τρεις Ιεράρχες αναφέρονται οι τρεις επιφανείς άγιοι και θεολόγοι της χριστιανικής θρησκείας, προστάτες των γραμμάτων και των μαθητών, ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος,  ο Μέγας Βασίλειος  και ο Γρηγόριος ο Ναζιανζηνός ή Γρηγόριος ο Θεολόγος. Αναδείχθηκαν πατέρες της εκκλησίας και άγιοι. Η σοφία και η δράση τους τούς έδωσε τον τίτλο των μεγίστων φωστήρων, όπως ψέλνεται και στο τροπάριό τους: «Τους τρεις μεγίστους φωστήρας της τρισηλίου θεότητος…». Στις 30 Ιανουαρίου κάθε χρόνο, γιορτάζουμε την μνήμη των Τριών Ιεtreis_ierarhes_1ραρχών όπως καθιερώθηκε από το 1100 μ.Χ. Μελέτησαν τους αρχαίους ελληνικούς συγγραφείς και φιλοσόφους και κατάφεραν να συμφιλιώσουν το Αρχαίο Ελληνικό Πνεύμα με την Χριστιανική Πίστη. Απέρριψαν τα ειδωλολατρικά στοιχεία και κράτησαν τις αρχές της διαλεκτικής σκέψης της ελληνικής παιδείας, ακολουθώντας τη συμβουλή του Αποστόλου Παύλου «να δοκιμάζουμε τα πάντα αλλά να κρατάμε μόνο το καλά». Έστησαν έτσι γέφυρες ανάμεσα στο κλασικό και το σύγχρονο, ανάμεσα στη γνώση και την αρετή, ανάμεσα στην αναζήτηση της επιστημονικής αλήθειας και την πραγματική αλήθεια της αγάπης, ανάμεσα στην θεωρία και την πράξη, τον Ελληνισμό και τον Χριστιανισμό. Δικαιολογημένα λοιπόν η εποχή τους ονομάστηκε «Χρυσός Αιώνας της Εκκλησίας».