Η Μόνα Λίζα

Mona_Lisa,_by_Leonardo_da_Vinci,_from_C2RMF_retouchedΗ Μόνα Λίζα (γνωστή και ως Τζιοκόντα, ή Πορτραίτο της Λίζα Γκεραρντίνι, συζύγου του Φρανσέσκο ντελ Τζιοκόντο) είναι προσωπογραφία που ζωγράφισε ο Ιταλός καλλιτέχνης Λεονάρντο ντα Βίντσι. Πρόκειται για ελαιογραφία σε ξύλο λεύκης, που ολοκληρώθηκε μέσα στη χρονική περίοδο 1503-1519. Αποτελεί ιδιοκτησία του Γαλλικού Κράτους, κ αι εκτίθεται στο Μουσείο του Λούβρου, στο Παρίσι. Ο Λεονάρντο ξεκίνησε να ζωγραφίζει τη Μόνα Λίζα το 1504 στη Φλωρεντία της Ιταλίας. Αφότου ασχολήθηκε επί τέσσερα χρόνια με το έργο, το άφησε ημιτελές. Αυτή ήταν μια συνήθης συμπεριφορά του Λεονάρντο, ο οποίος, αργότερα, μετάνιωσε που «δεν ολοκλήρωσε ποτέ ούτε ένα έργο». Θεωρείται πως συνέχισε να ασχολείται με τη Μόνα Λίζα για τρία χρόνια αφότου εγκαταστάθηκε στη Γαλλία και πως την τελείωσε λίγο πριν πεθάνει. Όμως, αφού το ολοκλήρωσε το μετέφερε από την Ιταλία στη Γαλλία.

Πηγή: Βικιπαίδεια

Χοζρεβανίτζε Βαρβάρα, μαθήτρια της Β΄Τάξης