ΔΙΚΤΥΟ ΣΧΟΛΕΙΩΝ e-τύπος

2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ

Τα τελευταία χρόνια, ο ψηφιακός κόσμος έχει επαναπροσδιορίσει τον τρόπο με τον οποίο επικοινωνούμε και αποκτούμε πληροφορίες. Στην εποχή της τεχνολογίας και της ψηφιοποίησης, οι σχολικές δραστηριότητες αναζητούν νέους και καινοτόμους τρόπους για να εμπλουτίσουν την εκπαιδευτική διαδικασία Η δημιουργία και διάδοση του σχολικού μας ηλεκτρονικού περιοδικού « ο κόσμος μας » αποτελεί ένα πολύτιμο εκπαιδευτικό εργαλείο για το σχολείο μας. Αποδεχθήκαμε την πρόταση του 1ου Γυμνασίου Κορδελιού για τη δημιουργία ενός διασχολικού περιοδικού, επειδή αυτό παρέχει ένα πεδίο για τους μαθητές να αναπτύξουν τις δεξιότητες τους στη δημιουργία ποιοτικού περιεχομένου και να αλληλοεπιδράσουν. Μπορούν να γράψουν άρθρα, να δημιουργήσουν ποιήματα, να σχεδιάσουν εικόνες και να δημοσιεύσουν βίντεο, ενισχύοντας τη δημιουργικότητά τους και τις δεξιότητες τους στα πολυμέσα. Μέσω της ανταλλαγής ιδεών, απόψεων και ανατροφοδότησης, οι μαθητές μπορούν να βελτιώσουν τις δεξιότητες τους στην επικοινωνία και τη συνεργασία, καθιστώντας το σχολικό περιοδικό μια πλατφόρμα για την ανάπτυξη και των κοινωνικών δεξιοτήτων τους.

ΔΙΚΤΥΟ 10 ΣΧΟΛΕΙΩΝ

2ο Γυμνάσιο Κομοτηνής, 5ο Πρότυπο Γυμνάσιο Χαλκίδας, 4o Γυμνάσιο Κοζάνης, 1ο Γυμνάσιο Κορδελιού Θεσσαλονίκης,  50ο Γυμνάσιο Αθήνας, 2ο Γυμνάσιο Σπάρτης, 2ο Γυμνάσιο Ωραιοκάστρου, 2ο (δεύτερο) Γενικό Λύκειο Ελευθερίου – Κορδελιού, ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.Λ Αργολίδας, Λύκειο Χορτιάτη Θεσσαλονίκης.

Ζωή Παπαχαραλάμπους, Έφη Καραπούλη, Κατερίνα Κατσούρη

2ο Γυμνάσιο Κομοτηνής – < ο κόσμος μας >

Δείτε ΕΔΩ το κοινό μας περιοδικό