Team Robotics

ΤΙΤΛΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ: Team Robotics

ΕΝΤΑΣΣΕΤΑΙ ΣΤΗ ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ: Ψηφιακός Γραμματισμός _Εκπαιδευτική Ρομποτική

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ: Τσάντου Νίκη ΠΕ86, Μαλαμίδης Ιωάννης ΠΕ04.01, Κούτρας Δήμος ΠΕ03.50.

Η Εκπαιδευτική Ρομποτική αποτελεί καινοτόμο εκπαιδευτικό μέσο το οποίο βασίζεται στις θεωρίες μάθησης του Eποικοδομισμού (Piaget) και του Kατασκευαστικού Eποικοδομισμού (Papert). Ακολουθώντας την τακτική της συμπερίληψης , σκοπός μας είναι να δώσουμε στους μαθητές τα κατάλληλα εργαλεία , έτσι ώστε να μπορούν μέσα από την ομαδοσυνεργατικότητα να σκέφτονται και να ενεργούν λογικά ( υπολογιστική σκέψη ) , να εντοπίζουν και να διορθώνουν τα λάθη τους, να μπορούν να δημιουργούν τα δικά τους προγράμματα, ακολουθώντας τις βασικές δομές του προγραμματισμού και να τα εφαρμόζουν αντίστοιχα στις ρομποτικές κατασκευές τους που δημιούργησαν από το μηδέν μέσα σ ένα ευχάριστο περιβάλλον καλλιεργώντας τη φαντασία και τη δημιουργικότητα τους Οι δραστηριότητες της Εκπαιδευτικής Ρομποτικής πραγματοποιούνται στο εργαστήριο του σχολείου μας κάθε Κυριακή και χρησιμοποιούμε τα εκπαιδευτικά πακέτα του Arduino , LegoMindstorms EV3 και Micro:bit.