Η ανθυγιεινή διατροφή με τη ματιά μαθητών – αθλητών

Η έρευνα μελών του ομίλου στην εφ. Θεσσαλία:

Τα τελευταία χρόνια η επιστημονική κοινότητα κρούει τον κώδωνα του κινδύνου για την αυξητική πορεία της παχυσαρκίας στις νεαρές ηλικίες. Ο κίνδυνος δεν είναι μόνο ένα μεγαλύτερο νούμερο στη ζυγαριά του παιδιού, αλλά και άλλα προβλήματα υγείας, όπως τονίζει η υπεύθυνη του Ομίλου Δημοσιογραφίας 2ου Πρότυπου Γυμνασίου Βόλου κ. Σοφία Κανταράκη, με αφορμή την έρευνα και την καταγραφή των απόψεων των μαθητών για τις διατροφικές συνήθειες των εφήβων.

Εξηγούν πόσο απέχει η διατροφή τους από τα πρότυπα της μεσογειακής και πόσο προσπαθούν, για να την επαναφέρουν σε ισορροπία. «Οι μαθητές ιχνηλατώντας τη σχολική μας κοινότητα, αλλά και την κοινωνία, αφουγκράζονται τους παλμούς και φέρνουν στο προσκήνιο θέματα επικαιρότητας, και όχι μόνο, σημαντικά για τη ζωή μας. Το νέο θέμα που διερευνήσαμε αυτή τη φορά, αφορά στη διατροφή των μαθητών. Υγιές σώμα σημαίνει υγιές μυαλό. Ένα ζήτημα που δεν τους αφήνει αδιάφορους, για αυτό και οι ίδιοι δίνουν απεικονιστικά το προσωπικό τους στίγμα στο θέμα της διατροφής. Το διατροφικό τους μοτίβο εξαρτάται από την οικογένεια. Γνωρίζουν ότι μπορούν να επωφεληθούν από την κατανάλωση μιας υγιεινής διατροφής, η οποία περιλαμβάνει τρόφιμα, που ενισχύουν τη γνωστική τους λειτουργία», επισημαίνεται σχετικά.

Συνέχεια εδώ