17 Νοέμβρη στο 3ο Γενικό Λύκειο Κομοτηνής!

ΑΠΟ: Γκοτζαρίδης Θανάσης - Νοε• 26•14

Τη Δευτέρα στις 17 του μήνα πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η καθιερωμένη εκδήλωση μνήμης για την εξέγερση του πολυτεχνείου κατά της χούντας των συνταγματαρχών, πριν από 41 χρόνια, το 1973. Το πρωί η διευθύντρια του σχολείου, αφού έγινε η καθημερινή προσευχή στο προαύλιο, ζήτησε από τους μαθητές να μπουν  στην αίθουσα Μελίνα Μερκούρη, όπου γίνονται οι εθνικές γιορτές, ώστε να παρακολουθήσουν την εκδήλωση. Υπεύθυνες της εκδήλωσης ήταν η κυρία Βερρή Ανδρονίκη, καθηγήτρια πληροφορικής, η κυρία Κιόρογλου Σοφία, φιλόλογος, και η κυρία Καραμπάση Μαρία, φιλόλογος. Οι συμμαθητές μας που συμμετείχαν παράλληλα με την αφήγηση των γεγονότων παρουσίασαν ένα θεατρικό δρώμενο και διάβασαν ποιήματα που σχετίζονταν με το γεγονός της εξέγερσης.

Ένα από τα πιο ωραία αυτά ποιήματα είναι του Τάσου Λειβαδίτη, με τίτλο «Αν θέλεις να λέγεσαι άνθρωπος»…….

Αν θέλεις να λέγεσαι άνθρωπος
δεν θα πάψεις ούτε στιγμή ν” αγωνίζεσαι
για την ειρήνη και για το δίκιο.
Θα βγεις στους δρόμους, θα φωνάξεις
τα χείλη σου θα ματώσουν απ” τις φωνές.
Το πρόσωπό σου θα ματώσει από τις σφαίρες
μα δε θα κάνεις ούτε βήμα πίσω.
Κάθε κραυγή σου θα΄ ναι μια πετριά
στα τζάμια των πολεμοκάπηλων.
Κάθε χειρονομία σου θα΄ ναι
για να γκρεμίζει την αδικία.
Δεν πρέπει ούτε στιγμή να υποχωρήσεις,
ούτε στιγμή να ξεχαστείς.
Είναι σκληρές οι μέρες που ζούμε.
Μια στιγμή αν ξεχαστείς,
αύριο οι άνθρωποι θα χάνονται
στη δίνη του πολέμου,
έτσι και σταματήσεις
για μια στιγμή να ονειρευτείς
εκατομμύρια ανθρώπινα όνειρα
θα γίνουν στάχτη απ΄ τις φωτιές.
Δεν έχεις καιρό, δεν έχεις καιρό για τον εαυτό σου
αν θέλεις να λέγεσαι άνθρωπος.
Αν θέλεις να λέγεσαι άνθρωπος
μπορεί να χρειαστεί και να πεθάνεις
για να ζήσουν οι άλλοι.
Θα πρέπει να μπορείς να θυσιάζεσαι
ένα οποιοδήποτε πρωινό.
Αν θέλεις να λέγεσαι άνθρωπος
θα πρέπει να μπορείς να στέκεσαι
μπρος στα ντουφέκια!

Οι συμμαθητές μας οι οποίοι συμμετείχαν στη γιορτή για το θεατρικό δρώμενο ήταν: ο Ιακωβίδης Ραφαήλ, ο Μουρελατος Βασίλης, η Παπαθεοδώρου Ελισάβετ, η Σαραντοπούλου Παναγιώτα, η Στιλπνοπούλου Κυριακή, η Τζίκου Μαρίνα, η Φαρμάκη Δήμητρα και υποβολέας η Σμυλάνη Χριστίνα ενώ στις απαγγελίες συμμετείχαν η Κουφονίκου Ευθυμία, η Παγουνάκη Αμαλία, η Παπαδοπούλου Αλεξάνδρα, ο Πατσάρας Ιωάννης, η Πίτατζη Ελένη, η Φουντούκη Παρασκευά και η Χηράκη Ελένη.

O

Επίσης προβλήθηκαν αρκετά βίντεο-ντοκουμέντα από τα γεγονότα της εξέγερσης.
O

Ακόμη, υψώθηκε πανό κατά της χούντας και του φασισμού ενώ διαβάστηκαν τα ονόματα εκείνων που έχασαν τη ζωή τους κατά τη διάρκεια της εξέγερσης.