Η πόλη μου ομορφαίνει όταν εγώ ανακυκλώνω!

ΑΠΟ: chalilimpb - Δεκ• 03•14

Ανοιχτή εκδήλωση στην Κεντρική Πλατεία Κομοτηνής με θέμα την ανακύκλωση και τίτλο: «Η πόλη μου ομορφαίνει όταν εγώ ανακυκλώνω» πραγματοποίησαν το Σάββατο 29 Νοεμβρίου από τις 11:00 έως τη 1:00 το μεσημέρι, με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ανακύκλωσης, το Κέντρο Ευρωπαϊκής Πληροφόρησης Europe Direct Κομοτηνής με την εθελοντική του ομάδα «Περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης», ο Δήμος Κομοτηνής-Αντιδημαρχία Περιβάλλοντος, Υποδομών και Πολεοδομίας και το Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων της Α/θμιας Εκπαίδευσης Ροδόπης.

Σκοπός της εκδήλωσης ήταν μέσα από μια σειρά δράσεων να ευαισθητοποιηθούν οι πολίτες και ειδικότερα τα παιδιά και οι νέοι για θέματα ανακύκλωσης.

Η ανοιχτή εκδήλωση πλαισιώθηκε από έκθεση με ζωγραφιές και πρωτότυπα έργα των μαθητών των νηπιαγωγείων της πόλης μας! Στην κεντρική πλατεία υπήρχαν κάδοι ανακύκλωσης, κομποστοποίησης και μπαταριών. Στην εκδήλωση συμμετείχε και το 2ο Συστήματα Ναυτοπροσκόπων .

Πηγή: http://daily-stories.gr/?p=17931