Safebook…!!!

ΑΠΟ: ΚΑΤΣΑΟΥΝΗΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ - Ιαν• 14•15
f5ddf7bd97d01d87f4a7985398aea709_L

Πρόσεχε..!!! Είναι ευθύνη όλων…

Στα πλαίσια της ημέρας ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ όλοι, γονείς, μαθητές, καθηγητές οφείλουν να ενημερωθούν για τους κίνδυνους και για την ασφάλεια του διαδικτύου. Στις μέρες μας, το διαδίκτυο είναι το πλέον πιο διαδεδομένο »εργαλείο» του σύγχρονου ανθρώπου. Το διαδίκτυο είναι ένα κύριο μέσο απασχόλησης των νέων καθώς και βοήθημα για κάθε εργαζόμενο, τις περισσότερες φορές. Ειδικότερα για τους νέους κρύβονται πολλοί κίνδυνοι. Για αυτό είναι αναγκαίο να ενημερώνονται όχι μόνο οι ίδιοι οι νέοι, αλλά και οι γονείς ,ακόμα και οι καθηγητές οι οποίοι καθοδηγούν, ενημερώνουν και βοηθούν τους νέους.

Αρχικά οι νέοι στο διαδίκτυο πρέπει να ακολουθούν τους εξής κανόνες :

• ΝΑ ΣΥΝΔΕΕΣΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΦΙΛΟΥΣ
  • ΣΚΕΨΟΥ ΠΡΙΝ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ
  • ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΟΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ
  • ΜΗ ΜΟΙΡΑΖΕΣΑΙ ΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΣΟΥ
  • ΜΗΝ ΠΛΗΓΩΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ
  • ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΕΙΣ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΣΟΥ ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ

Οι ενήλικες οφείλουν να μάθουν πως λειτουργούν τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, όπως το Facebook και το Twitter, αν ο (κυβερνο)εκφοβισμός είναι να αντιμετωπιστεί με επιτυχία, σύμφωνα με το infographic της Fuzion, το οποίο και προσαρμόσαμε στα Ελληνικά. Oι γονείς και οι δάσκαλοι πρέπει να βοηθήσουμε από κοινού, τους μικρούς εφήβους έτσι ώστε να:

• Ρυθμίσουν τους προσωπικούς λογαριασμούς τους σωστά.
  • Ενισχύσουν τις ρυθμίσεις απορρήτου τους.
  • Συνδεθούν με τους «φίλους» με ασφάλεια.
  • Σκεφτούν τι αναρτούν.
  • Αναρτούν δημοσιεύσεις κατάλληλα.
  • Ανιχνεύουν και να ασχολούνται με ανάρμοστη συμπεριφορά.
  • Αποεπιλέγουν από «φίλους» και να αποκλείουν συγκεκριμένους χρήστες
  • Αναφέρουν οποιαδήποτε μορφή εκφοβισμού