Κίνδυνοι στα Μέσα Κοινωνικής Δικτύωσης

ΑΠΟ: ΜΟΥΣΤΑΦΑ ΧΑΣΑΝ - Ιαν• 14•15

ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ

Ο εκφοβισμός έχει ορισθεί ως μια επιθετική, σκόπιμη πράξη ή συμπεριφορά που εκδηλώνεται από ένα άτομο ή ομάδα ατόμων επαναλαμβανόμενα, έχει διάρκεια στο χρόνο και απευθύνεται σε ένα άτομο (θύμα) που δεν μπορεί να υπερασπιστεί εύκολα τον εαυτό του (Olweus, 1993)

ΠΕΙΡΑΓΜΑΤΑ

Ο ποιος συχνός ορισμός του εκφοβισμού είναι «η έκθεση, επαναλαμβανόμενα και σε βάθος χρόνου, σε αρνητικές πράξεις (λόγια, σωματική επαφή, γκριμάτσες, χειρονομίες ή σκόπιμο αποκλεισμό από μια ομάδα) εις βάρος ενός ή περισσοτέρων μαθητών». Οι ειδικοί, πιστεύουν επίσης ότι ακόμα και τα περιστασιακά επεισόδια εκφοβισμού μπορεί να βλάψουν τα παιδιά.

ΤΡΟΛΑΡΙΣΜΑ

Τρολάρισμα ή trolling είναι η προσπάθεια (επιτυχημένη συνήθως) εκνευρισμού ή ενόχλησης ενός ή περισσοτέρων ατόμων ώστε να δημιουργήσουν αντιδράσεις με τελικό σκοπό τη διασκέδαση του τρολ.

SEXTING

θα το ορίσουμε ως την πράξη αποστολής / λήψης/ διατήρησης μηνυμάτων σεξουαλικού περιεχομένου με φωτογραφικό ή οπτικοακουστικό υλικό είτε μέσω κινητού τηλεφώνου είτε μέσω άλλου μέσου ψηφιακής τεχνολογίας. Ενώ το sexting στα πλαίσια του σχολείου εμφανίζεται περισσότερο μέσα από τη χρήση κινητών τηλεφώνων ωστόσο με τη διείσδυση του διαδικτύου σε κάθε σύγχρονη συσκευή (κινητά τηλέφωνα, notebook κ.α.) τα μηνύματα σεξουαλικής απεικόνισης (sexts) δύναται να μεταδίδονται μέσω e-mail αλλά και μέσω ιστοτόπων κοινωνικής δικτύωσης.

ΜΟΥΣΤΑΦΑ ΧΑΣΑΝ

ΑΡΝΑΟΥΤ ΝΕΤΖΑΤ