Το τεύχος του Μαρτίου: «Μην φοβηθείς…μίλα»

ΑΠΟ: ΒΕΡΡΗ ΑΝΔΡΟΝΙΚΗ - Μαρ• 09•15

Το τεύχος μας γι αυτό τον μήνα είναι αφιερωμένο στον Σχολικό Εκφοβισμό.

Το φαινόμενο του σχολικού εκφοβισμού μελετήθηκε για πρώτη φορά το 1978 στη Νορβηγία και 9 χρόνια μετά, το 1987, σε πολλά επιστημονικά περιοδικά εμφανίζεται ο σχετικός όρος “bullying”.

Στο φαινόμενο του bullying εμπλέκονται πολλά μέρη

• Το παιδί που δέχεται βία
  • Το παιδί ή ομάδα παιδιών που ασκεί βία
  • Τα παιδιά θεατές
  • Οι εκπαιδευτικοί
  • Οι γονείς

Όλες οι ομάδες ανεξάρτητα με τις στήλες που έχουν αναλάβει αποφασίσαμε να γράψουν άρθρα σχετικά με το τι είναι σχολικός εκφοβισμός, ποιες οι μορφές του, ποια τα χαρακτηριστικά του θύματος και ποια του θύτη, τι συμβουλές μπορούμε να δώσουμε σε παιδιά και γονείς και τέλος να παρουσιάσουμε ένα αληθινό γεγονός, γνωστό στο διαδίκτυο.

Το μήνυμα μας είναι:  μην φοβηθείς… μίλα

Οι μαθητές που συμμετέχουν στο YouSmile.gr, στην εθελοντική δράση για παιδιά από «Το Χαμόγελο του Παιδιού» στέκονται ενάντια στο φαινόμενο του Σχολικού εκφοβισμού. Με σύνθημα «Κάνε τη διαφορά…. ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ!» παροτρύνουν και κινητοποιούν μαθητές που είναι θύματα ή παρατηρητές Σχολικού εκφοβισμού να δώσουν τέλος στο φαινόμενο που έχει πάρει δραματικές διαστάσεις και στην Ελλάδα.

Δείτε το σχετικό βίντεο: