Μηχανάκια: Μαγκιά ή Ασφάλεια…

ΑΠΟ: katsarasko - Νοε• 26•14

Το μηχανάκι για τους εφήβους είναι ένα μέσο αυτονομίας. Με αυτό ο έφηβος γίνεται περισσότερο γνωστός στη παρέα και πιο ελκυστικός στα κορίτσια. Δεν επιβαρύνει του γονείς του για τις μετακινήσεις του. Είναι μια απόδειξη ότι ανεξαρτητοποιείται. Και τέλος θέλει να αποδείξει τον αντρισμό  του!

Τα παιδιά από νεαρή ηλικία πρέπει να μάθουν τον Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας. Θα μπορούσε να μπει ως μάθημα στο σχολειό για να ξέρουν από μικρή ηλικία πώς να συμπεριφερθούν στον δρόμο.

Η ελληνική πολιτεία πρέπει να παίρνει αυστηρά μέτρα βάζοντας ποινή στους παράνομους οδηγούς καθώς και να υπάρχουν κυρώσεις για κάθε παράβαση μικρή ή μεγάλη.

Οι γονείς πρέπει παροτρύνουν  τα παιδιά τους να φοράνε το κράνος τους ώστε να προστατεύονται από πιθανούς τραυματισμούς. Επίσης να τους συμβουλεύουν να μην υπερβαίνουν το όριο επιτρεπομένης ταχύτητας, γιατί είναι πολύ επικίνδυνο για αυτούς και για τους γύρω τους. Οι γονείς δεν πρέπει να ενθαρρύνουν την οδήγηση χωρίς δίπλωμα.

Πηγή: http://www.slideshare.net/2epalirakl/ss-35684812

Οι εικόνες είναι από τη μηχανή αναναζήτησης www.google.gr