ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Το Σχολείο μας στεγάζεται  σε κτηριακό συγκρότημα το οποίο πληροί τις προϋποθέσεις για την ομαλή λειτουργία του σχολείου. Το σχολείο βρίσκεται σε κοινό αύλειο χώρο με το  4ο ΓΕΛ Άρτας.

Το κτήριο είναι παλαιό, αποτελείται από έξι αίθουσες των κανονικών τμημάτων εκ των οποίων οι δύο μόνο διαθέτουν προτζέκτορα ενώ οι υπόλοιπες  συμβατικούς πίνακες, ένα εργαστήριο πληροφορικής εξοπλισμένο με ηλεκτρονικούς υπολογιστές, προτζέκτορα και οθόνη προβολής, μία αίθουσα φυσικών επιστημών με προτζέκτορα, μία αίθουσα ξενόγλωσσων μαθημάτων με προτζέκτορα, μία αίθουσα μουσικής μη εξοπλισμένη, μία αίθουσα των καλλιτεχνικών. Επίσης δύο μικρές αίθουσες των τμημάτων ένταξης και μία  αίθουσα της ομάδας ΕΔΥ. Διαθέτει δυο αύλειους χώρους, εκ των οποίων ο 1ος  διαθέτει ένα διαγραμμισμένο γήπεδο Καλαθοσφαίρισης και ο 2ος ένα γήπεδο Πετοσφαίρισης,  καθώς και κλειστό Γυμναστήριο κοινό με το 4ο Λύκειο.