Δίκτυο σχολείων e-τύπος 1ο συνεργατικό και θεματικό τεύχος

Το 4ο Γυμνάσιο Κοζάνης με την ηλεκτρονική του εφημερίδα “4ο Γυμνάσιο Κοζάνης – ενός τετάρτου υπόθεση” συμμετέχει στην έκδοση του συνεργατικού περιοδικού “Δίκτυο σχολείων e- τύπος” που δημιουργήθηκε από 10 σχολεία από όλη την Ελλάδα. Πρόκειται για ένα Δίκτυο από σχολεία που έχουν μαθητικά έντυπα ή Ομίλους δημοσιογραφίας με κοινούς στόχους, όπως είναι η εξωστρέφεια, η επικοινωνία, η ανταλλαγή καλών πρακτικών, η σύμπραξη, η αλληλεπίδραση, η δημιουργικότητα. Βασικά γνωρίσματα δηλαδή ενός δημοκρατικού και ανοιχτού σχολείου στην κοινωνία.

Δίκτυο σχολείων e – τύπος

1ο Γυμνάσιο Ελευθερίου – Κορδελιού Θεσσαλονίκης

50o Γυμνάσιο Αθήνας

Πρότυπο Γυμνάσιο Χαλκίδας

4ο Γυμνάσιο Κοζάνης

Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο – Λύκειο (ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ) Αργολίδας

2ο Γυμνάσιο Σπάρτης

2ο Γυμνάσιο Ωραιοκάστρου

2ο Γυμνάσιο Κομοτηνής

Γενικό Λύκειο Χορτιάτη

2ο Γενικό Λύκειο Ελευθερίου – Κορδελιού

Αποτέλεσμα αυτής της  συνεργασίας  είναι η έκδοση του 1ου συνεργατικού και θεματικού τεύχους (Νοέμβριος – Δεκέμβριος 2023) που περιλαμβάνει κοινές δράσεις των συντακτικών ομάδων όπως το padlet των δικαιωμάτων, το padlet των ευχών, το αντίστροφο ημερολόγιο για τα Χριστούγεννα, τις ευχετήριες κάρτες των συντακτικών ομάδων καθώς και το Ημερολόγιο 2024,

Το συνεργατικό περιοδικό θα δημοσιεύεται ανά δίμηνο και για κάθε μήνα προβλέπεται μια κοινή  δράση.

Δείτε το πρώτο τεύχος του Δικτύου σχολείων e – τύπος στον παρακάτω σύνδεσμο:

1 Σχόλιο