ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Σχολείο εσωτερικάΤο 4ο Γυμνάσιο Ηρακλείου Αττικής βρίσκεται κοντά στις γραμμές του ηλεκτρικού, στην περιοχή του Νέου Ηρακλείου, σε μικρή απόσταση από τη Λεωφόρο Μαρίνου Αντύπα και από το κέντρο της πόλης (πλατεία, Δημαρχείο, Σταθμός ΗΣΑΠ), σε μια ήσυχη γειτονιά με πράσινο.

Η δύναμη του σχολείου κάθε χρόνο είναι περίπου 300 μαθητές, μοιρασμένοι στις 3 τάξεις του και πάνω από 30 εκπαιδευτικοί όλων των ειδικοτήτων, οι περισσότεροι μόνιμοι, με οργανική θέση στο σχολείο και πολυετή υπηρεσία σε αυτό, αλλά και μακρόχρονη εκπαιδευτική εμπειρία.

Κάθε χρόνο δημιουργεί Τμήματα Ενισχυτικής Διδασκαλίας, τα οποία παρακολουθούν και μαθητές όμορων σχολείων.

Διαθέτει Εργαστήρια Φυσικών Επιστημών και Πληροφορικής, Βιβλιοθήκη και Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων.

Οι μαθητές μας, με την καθοδήγηση των καθηγητών τους, έχουν εκπονήσει πολυάριθμα προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων (πολιτιστικά, περιβαλλοντικά, αγωγής υγείας κλπ) και έχουν συμμετάσχει και διακριθεί σε διαγωνισμούς (Φυσικών Επιστημών, Μαθηματικών, Λογοτεχνίας).

Από την φετινή χρονιά ξεκίνησε και η δημιουργία της σχολικής μας εφημερίδας.